.
.
.

هشدار یونسکو: نظام آموزشی در افغانستان با خطر جدی مواجه است

یونسیف خواستار کمک فوری مالی برای بیش از یک میلیون کودک افغان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد «یونسکو»، هشدار داد که با افزایش بیجا(آواره) شدگان داخلی و عملی شدن طرح پایان آموزش مختلط در افغانستان، نظام آموزشی این کشور با خطر جدی مواجه است.

یونسکو، دوشنبه، 13 سپتامبر (22 سنبله)، در گزارش خود نوشته است که دستاوردهای آموزشی در افغانستان با خطر جدی مواجه است و محروم شدن کودکان از آموزش، بر توسعه پایدار در این کشور طی سالهای آینده نتیجه‌ای منفی خواهد گذاشت.

این سازمان، توضیح داده است که نبود معلمان زن، قطع کمک‌های بین‌المللی و محدودیت‌هایی که در زمینه‌ای پرداخت حقوق معلمان در این کشور وجود دارد، پیامدهای منفی فوری و جدی بر ادامه فعالیت نظام آموزشی در افغانستان خواهد داشت.

عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان، روز گذشته در یک نشست خبری از پایان آموزش مختلط در دانشگاه‌های دولتی این کشور خبر داد و افزود کلاس‌های درسی مختلط در دانشگاه‌ها تفکیک خواهد شد و برای تدریس زنان نیز استادان زن استخدام می‌شود.

این سازمان در واکنش به این اقدام طالبان، هشدار داده است در صورتی‌که آموزش مختلط و آموزش زنان توسط مردان ممنوع شود، این اقدام بر مشارکت زنان در تحصیلات عالی و نظام آموزشی تاثیر زیادی خواهد داشت و حتی بر زندگی، کار و شهروندی زنان افغان نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

یونسکو علاوه کرده است در صورتی‌که بحران انسانی در افغانستان پدید بیاید، باز هم نباید دانش آموزان به‌خصوص دختران از حق آموزش محروم شوند.

بر بنیاد گزارش این سازمان، نیمی از کودکان واجد شرایط آموزش در مدارس ثبت نام نشده‌اند و 93 درصد کودکان افغان که در مدارس مشغول آموزش هستند مهارت خواندن و نوشتن ندارند.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد افزوده است باید زمینه آموزش برابر برای کودکان افغانستان فراهم شود.

یونسیف خواستار کمک مالی فوری به کودکان افغان شد

همزمان صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد «یونسیف»، اعلام کرده است که بیش از یک میلیون کودک در افغانستان، در معرض سوءتغذیه حاد قرار دارند.

این سازمان از جامعه بین‌المللی خواسته است برای رسیدگی به مشکلات کودکان افغان به آنها کمک مالی کنند.

درخواست کمک مالی یونسیف برای کودکان افغان در حالی صورت می‌گیرد که نشست بشردوستانه سازمان ملل متحد در ژنو در حال برگزاری است و سازمان ملل تلاش دارد تا بیش از 600 میلیون دالر (دلار) برای نجات شهروندان این کشور از بحران انسانی جمع آوری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم