.
.
.

طالبان: ترمینال بین‌المللی فرودگاه کابل با مشکلات فنی مواجه است

روسیه و ترکیه برای از سرگیری پروازها از این دو کشور به افغانستان اعلام آمادگی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالهادی حمدانی که از سوی طالبان به عنوان رئیس فرودگاه بین‌المللی کابل منصوب شده است، می‌گوید که ترمینال پروازهای بین‌المللی در میدان هوایی کابل همچنان با مشکلات فنی مواجه است.

حمدانی دوشنبه 13 سپتامبر (22 سنبله)، در یک فایل ویدیویی ضبط شده گفته در حالی که پروازهای داخلی اکنون بگونه‌ای عادی جریان دارد، اما در ترمینال پروازهای خارجی بین 10 الی 15 درصد مشکلات فنی وجود دارد که تلاش‌ها برای رفع آن مشکلات ادامه دارد.

به گفته منابع «العربیه» در کابل، علاوه بر آن اسکنرهای بازرسی مسافرین و بار همراه آنها در ترمینال خارجی میدان هوایی کابل نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

از سویی حمدانی افزود که تا کنون هواپیماهای برخی کشورها از جمله قطر، بحرین، امارات متحده‌ عربی، ازبکستان، قزاقستان و پاکستان در میدان هوایی کابل فرود آمده‌اند و کشورهای روسیه و ترکیه نیز طی روزهای آینده با فرستادن کمک برای شهروندان افغانستان، پروازهای تجاری به افغانستان را دوباره آغاز خواهند کرد.

رئیس فرودگاه کابل، به شهروندان افغانستان اطمینان خاطر داد که به لحاظ امنیتی هیچ مشکلی در این میدان هوایی وجود ندارد و آنها بدون نگرانی می‌توانند از طریق هوایی سفر کنند.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه گزارش داد که در اولین پرواز مسافربری بین‌المللی به میدان هوایی کابل، پس از تسلط طالبان، یک فروند هواپیمای شرکت هواپیمایی پاکستان، در میدان هوایی کابل به زمین نشسته که در این پرواز، حدود 10 مسافر وارد افغانستان شدند.

پیش‌تر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته بود، هنگام تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان آنان از میدان هوایی (فرودگاه) کابل، میلیون‌ها دالر به تاسیسات فرودگاهی خسارت وارد شده است و کار تعمیر رادارهای آن زمان و هزینه‌ای بیشتری نیاز دارد. او ایالات متحده را مسئول خسارات وارد آمده به میدان هوایی دانست و افزود نیروهای آمریکایی عمدا دست به این کار زده‌اند.

مجاهد گفت که کار تعمیر و نگهداری میدان هوایی کابل جریان دارد و به زودی پروازهای تجاری از سر گرفته خواهد شد. او گفت که تا کنون بخشی از کمک‌های بشردوستانه که شامل مواد غذایی و دارو هستند از کشورهای دیگر وارد میدان هوایی کابل شده است و برخی کشورها نیز منتظر تعمیر میدان هوایی هستند تا کمک‌هایی بشردوستانه خود را به افغانستان ارسال کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم