.
.
.

سازمان ملل: در مورد مسائل بشردوستانه از طالبان ضمانت کتبی گرفته شود

نشست بشردوستانه سازمان ملل در مورد افغانستان دوشنبه برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در آستانه برگزاری نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری این سازمان، ابراز امیدواری کرده است که در مورد مسائل بشردوستانه از سوی طالبان ضمانت کتبی دریافت کند.

گریفیتس در نشست روز شنبه، 11 سپتامبر (20 سنبله)، گفته است در کنار وعده‌های شفاهی، در پیوند به مسائل بشردوستانه، که شامل مصونیت کارمندان سازمان و آزادی آنها است ضمانت کتبی نیز گرفته خواهد شد.

او افزوده است در دیدار اخیر با مسئولین طالبان، بر موارد حقوق بشر به‌خصوص حقوق زنان بحث کرده و استخدام آزادانه کارمندان از جمله زنان برای سازمان نیز از موضوعات اساسی بحث آنها بوده است.

به گفته او میلیون‌ها شهروند افغان در وضعیت وخیم بسر می‌برند و نیمی از کودکان زیر پنج سال در این کشور در معرض سوءتغذیه قرار دارند و حتی قبل از سقوط افغانستان به‌دست طالبان و محدود شدن کمک‌های مالی به این کشور، دو سوم شهروندان به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشتند.

پس از آن که طالبان در افغانستان قدرت را به‌دست گرفت، کشورهای غربی به‌خصوص اتحادیه اروپا کمک‌های خود به افغانستان را متوقف کرد. از سوی دیگر فقر و بیکاری نیز در این کشور هر روز افزایش می‌یابد.

قرار است نشست سازمان ملل در مورد افغانستان، روز دوشنبه، به‌شکل مجازی، در ژنو برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم