.
.
.

بازگشت به کار برخی کارمندان زن فرودگاه کابل به‌رغم تهدید طالبان

پیش از تصرف کابل توسط گروه طالبان، 80 کارمند زن در این فرودگاه شاغل بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرودگاه بین‌المللی کابل، پس از حدود یک ماه از تصرف افغانستان توسط گروه تندروی طالبان، روز دوشنبه، 13 سپتامبر به‌طور موردی شاهد از سرگیری برخی پروازهای خارجی بود.

به‌رغم بازگشت بسیاری از کارمندان مرد فرودگاه کابل، بسیاری از زنان کارمند شاغل در این فرودگاه، از ترس واکنش نیروهای طالبان هنوز به سر کار خویش بازنگشته‌اند.

پیشتر گروه طالبان خواستار عدم حضور زنان شاغل در محل کار خود تا برقراری امنیت کامل در کشور شده بود.

بازگشت برخی کارمندان زن

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، از میان 80 کارمند زن شاغل در فرودگاه کابل پیش از تصرف این شهر در 15 اوت توسط طالبان، تنها 12 نفر از آنها به کار خویش بازگشتند.

این 12 نفر تنها زنان شاغل در پایتخت افغانستان هستند که طالبان به آنها اجازه بازگشت به کار داده است. این گروه پس از تصرف کابل اعلام کرد که اشتغال زنان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

با این وجود، ربیعه، مادر سه فرزند، به همراه جمعی از همکارانش با شجاعت و به چالش گرفتن شرایط به سر کار خویش در فرودگاه کابل بازگشتند.

ربیعه که پوششی آبی رنگ بر تن داشت به خبرگزاری فرانسه گفت که «برای تامین مخارج خانواده‌ام به پول نیاز دارم.»

او افزود که در منزل، هراسان و عصبی بودم اما هم‌اکنون احساس بهتری دارم.

فرودگاه کابل - خبرگزاری فرانسه
فرودگاه کابل - خبرگزاری فرانسه

قدسیه جمال، خواهر ربیعه، 49 ساله و تنها نان‌آور پنج فرزند خود نیز گفت که تصرف کابل توسط طالبان برای او «شوک‌آور» بوده است.

قدسیه افزود که خانواده‌اش از وی خواستند که بر سر کار بازنگردد اما او به‌رغم شرایط سخت به کار خود بازگشت.

بسیاری از زنان افغانستانی شاغل در بخش دولتی، با مشاهده برخی ویدیوها از کتک‌کاری و شکستن حرمت زنان توسط عناصر طالبان، از بازگشت به کار خود هراس دارند.

هفته گذشته پروازهای داخلی فرودگاه کابل از سر گرفته شد اما به جز یک پرواز از مبدا پاکستان، هنوز پروازهای خارجی این فرودگاه برقرار نشده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم