طالبان تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان را اجرایی می‌کند

برخی دانشگاه‌های خصوصی افغانستان برای جداسازی دانشجویان دختر و پسر، وسط کلاس‌های درسی پرده کشیده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی کابینه «موقت» طالبان، در نخستین روزهای فعالیت خود کلاس‌های درس مختلط را «خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان» خواند و گفت به آموزش مختلط دختران و پسران، در دانشگاه‌های دولتی افغانستان پایان داده خواهد شد.

او امروز یک‌شنبه، 12 سپتامبر (21 سنبله)، در یک نشست خبری در کابل گفت، طرح پایان آموزش مختلط از سوی شوراهای علمی دانشگاه‌ها تصویب و برای اجرایی شدن به وزارت تحصیلات عالی طالبان رسیده است.

حقانی، آموزش دختران و پسران زیر یک سقف را خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان خوانده و گفته است برای جداسازی کلاس‌های درسی دانشجویان تا کنون سه طرح از سوی وزارت تحصیلات عالی ارائه شده است.

به گفته او طرح نخست این است که باید دانشجویان دختر و پسر در ساختمان‌های جداگانه‌ آموزش ببینند، در صورت نبود امکانات کافی شیفیت کلاس‌های درسی دختران و پسران جدا شود و هر کدام در شیفت‌های جداگانه در کلاس‌های درس حاضر شوند.

اما در صورتی‌که عملی شدن این دو طرح امکان پذیر نباشد یا تعداد دانشجویان دختر در کلاس‌های درسی کمتر باشد، باید کلاس‌های جداگانه برای آنان در نظر گرفته شود.

حقانی همچنان افزوده است تلاش خواهد شد تا برای دانشجویان دختر استادان زن استخدام شوند و در صورتی‌که این کار جنبه عملی نداشته باشد، اساتید مرد می‌توانند به دانشجویان دختر تدریس کنند، مشروط بر اینکه تدریس از «پشت پرده» صورت گیرد.

طی روزهای اخیر برخی از دانشگاه‌های خصوصی افغانستان فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند و برای جدا سازی دانشجویان دختر و پسر، در کلاس‌ها پرده کشیده‌اند. اقدامی که واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. برخی دانشگاه‌ها هم شیفت درسی جداگانه در نظر گرفته‌اند.

حقانی، در این پیوند گفت از آنجایی‌که هزینه و امکانات دانشگاه‌های خصوصی به‌ عهده دولت نیست به آنها اجازه داده شده فعالیت خود را آغاز کنند و فعالیت دانشگاه‌های دولتی نیز مطابق با برنامه جدید به زودی آغاز خواهد شد.

او علاوه کرده است برای عناصر طالبان که در دوران جنگ از تحصیل باز مانده‌اند توجه ویژه صورت می‌گیرد و در زمینه ترجمه، تحقیقات علمی و ایجاد رشته‌های جدید برای دانشگاه‌ها نیز بگونه‌ای ویژه کار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم