پرچم طالبان بر فراز ارگ ریاست جمهوری افغانستان؛ «آغاز رسمی» کار حکومت طالبان

طالبان چند روز قبل کابینه موقت خود را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به‌دنبال اعلام کابینه «موقت» از سوی طالبان، روز گذشته، 11 سپتامبر (20 سنبله)، یکی از سخنگویان این گروه از به اهتزاز در آوردن پرچم طالبان، طی یک برنامه رسمی بر فراز ارگ ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است.

خبرگزاری «آسوشتیدپرس»، به نقل از احمدالله متقی، رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد گروه طالبان نوشته است پرچم این گروه، از سوی محمدحسن آخوند، «رئیس الوزرا»ی موقت طالبان طی یک مراسم رسمی با حضور شمار معدودی از مقامات طالبان، بر فراز ارگ ریاست جمهوری افغانستان به اهتزاز در آمده است.

متقی، به اهتتزاز در آمدن پرچم طالبان بر فراز ارگ ریاست جمهوری افغانستان را «آغاز رسمی» کار حکومت طالبان عنوان کرده است.

در حالی در کابل، گروه طالبان پرچم خود را در ارگ ریاست جمهوری نصب کرد که در ایالات متحده از قربانیان حمله تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی که در آن نزدیک به 3 هزار نفر کشته شدند گرامی‌داشت به عمل آمد. اما هراس از تبدیل شدن افغانستان به پایگاه امن گروه‌های تروریستی همچنان پابرجاست.

طالبان درحالی از آغاز کار رسمی حکومتشان در افغانستان خبر می‌دهد که تا کنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند. برخی کشورهای غربی گفته‌اند هنوز برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان ندارند و براساس عملکرد آنان تصمیم خواهند گرفت.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه پیش از آغاز سفر خود به قطر، گروه طالبان را به «دروغگویی» متهم کرده و گفته است کشورش از برقراری هر گونه روابط و به رسمیت شناختن حکومت طالبان در افغانستان خودداری می‌کند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، 7 سپتامبر، اسامی اعضای دولت موقت این گروه را اعلام کرد و گفت ملا محمدحسن، ریاست دولت جدید این کشور و ملا عبدالغنی برادر، پست معاون نخست وزیر افغانستان را برعهده می‌گیرند.

در همین راستا مولوی محمد یعقوب (پسر ملا عمر بنیانگذار گروه طالبان) متولی پست وزارت دفاع و سراج الدین حقانی (پسر جلال‌الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی که در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارد) پست وزارت داخله افغانستان را بر عهده خواهد گرفت.

امیرخان متقی نیز از سوی گروه طالبان به عنوان وزیر خارجه دولت موقت اعلام شده است. همچنین هدایت‌الله بدری به عنوان سرپرست وزارت دارایی در دولت جدید این کشور منصوب شده است.

علاوه بر آن سخنگوی طالبان در کنفرانس خبری توضیح داد که بعضی وزارتخانه‌ها دولت پیشین افغانستان به همان حال ابقا شده و در شرایط کنونی تغییری در آنها حاصل نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم