.
.
.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: درباره «کشتار» پنجشیر تحقیق شود

«جبهه مقاومت ملی افغانستان» از سکوت جامعه بین‌المللی در قبال خشونت‌های طالبان در پنجشیر انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اقدام گروه طالبان به اعدام و کشتار شماری از غیرنظامیان در ولایت پنجشیر افغانستان، کمیسیون حقوق بشر این کشور خواستار تحقیق در این‌باره شد.

از سویی «جبهه مقاومت ملی افغانستان»، از کشتار غیرنظامیان توسط عناصر طالبان در ولایت (استان) پنجشیر، در 100 کیلومتری کابل خبر داده و جامعه جهانی را به سکوت در برابر این وقایع متهم کرده است.

جبهه مقاومت، شنبه 11 سپتامبر (20 سنبله)، در یک توییت نوشته است، «عناصر طالبان در پنجشیر دست به کشتار گروهی، شکنجه و جنایت زده‌اند و دسترسی شهروندان به دارو و مواد غذایی را قطع کرده‌اند.»

از سویی کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار ویدیوهایی گفته‌اند طالبان شهروندان ولایت پنجشیر را به اجبار کوچ داده‌اند. برخی کاربران مدعی شدند که عناصر طالبان بازرسی خانه به خانه را در پنجشیر آغاز کرده‌ و برخی غیرنظامیان را از خانه‌های‌شان بیرون کشانده و به رگبار بسته‌اند.

همزمان با این شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، نیز در یک توییت گزارش‌ها از پنجشیر را«تکان‌دهنده» خواند و افزود که «کشتار غیرنظامیان، جنایت جنگی به‌ شمار می‌رود.» او از گروه طالبان خواست تا زمینه‌ تحقیق مستقل در این‌باره را فراهم کند.

در حالی که با تسلط طالبان بر افغانستان نگرانی‌ها از تشدید خشونت‌ها افزایش یافته است، این گروه اما تاکنون در مورد خشونت‌های جاری در این کشور اظهارنظری نکرده است.

اخیرا و در پی تیراندازی عناصر طالبان به مردم معترض افغانستان در شهرهای کابل و هرات بیش از 10 نفر کشته و مجروح شدند.

پیش از این نیز سازمان ملل متحده درباره اقدام طالبان به انجام اقدامات انتقام‌جویانه هشدار داده بود.

پیشتر خبرگزاری «رویترز» به نقل از اعضای خانواده‌ روح‌الله عزیزی صالح، برادر امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری پیشین افغانستان گزارش داده بود که گروه طالبان، عزیزی، یکی از فرماندهان «جبهه مقاومت ملی افغانستان» را در پنجشیر اعدام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم