سازمان ملل: طالبان به اعدام‌های انتقامجویانه اقدام کرده است

فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان از اعدام کارمندان و نیروهای امنیتی وابسته به حکومت پیشین افغانستان توسط طالبان ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دیبورا لیونز، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به افغانستان از انجام اعدام‌های انتقامجویانه توسط طالبان به‌رغم وعده‌های پیشین مقامات این گروه در جلوگیری از چنین اقداماتی خبر داد.

لیونز، شامگاه پنج‌شنبه، 9 سپتامبر، در گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل گفت: «به‌رغم وعده‌های پیشین مقامات طالبان در عفو نیروهای امنیتی و کارمندان شاغل در دولت سابق افغانستان، گزارش‌های تاییده شده وجود دارد که نیروهای طالبان به کشتار انتقامجویانه این افراد و بازداشت مقامات سابق اقدام کرده‌اند.»

فرستاده ویژه سازمان ملل همچنین افزود که افغانستان به کمک‌های اقتصادی و مالی فوری برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصادی و اجتماعی نیاز دارد.

او هشدار داد، مسدود کردن اموال دولت افغانستان و بلوکه کردن کمک‌های مالی بین‌المللی، به رکود اقتصادی شدیدی می‌انجامد که در نهایت فقر و گرسنگی میلیون‌ها شهروند افغانی را منجر خواهد شد.

همزمان، سخنگوی اتحادیه اروپا شامگاه پنج‌شنبه نگرانی عمیق این اتحادیه را از نام اعضای «دولت موقت» طالبان اعلام کرد.

او اظهار داشت که حکومت موقت طالبان بر خلاف وعده‌های پیشین مقامات این گروه است که گفته بودند از همه جریان‌های سیاسی، گروه‌های قومی و اقلیت‌های دینی و مذهبی در دولت خود استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد که شکل‌گیری دولت فراگیر برای ثبات و امنیت افغانستان ضروری بوده و چنین دولتی معیار مهمی برای اتحادیه اروپا جهت برقراری ارتباط با این کشور است.

سخنگوی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که اعضای این اتحادیه، دولتی فراگیر که نماینده همه جامعه متنوع افغانستان باشد را انتظار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم