چین به پایگاه بگرام چشم دوخته است

میدان هوایی بگرام یکی از مهم‌ترین نمادهای حضور 20 ساله آمریکا در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

چین در تدارک طرحی است که ظرف چند سال آینده امکان اعزام کارگران و نیروهای نظامی این کشور به پایگاه هوایی بگرام افغانستان را فراهم می‌کند.

یک منبع مطلع که به شرط فاش نشدن نام او با خبرگزاری «یو اس نیوز» مصاحبه کرده است، با تایید امتداد قلمروی طرح «ابتکار کمربند و جاده» به افغانستان، به این خبرگزاری گفت که پکن تا انجام این طرح در افغانستان دو سال بیشتر فاصله ندارد.

«ابتکار کمربند و جاده» طرحی است که شی جین پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین و رهبر این کشور، در راستای سیاست‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در خارج از مرزهای چین، در سال 2013 از آن پرده برداشت.

میدان هوایی بگرام که آن را می‌‍توان یکی از مهم‌ترین نمادهای حضور 20 ساله نیروهای آمریکایی در افغانستان دانست، در 11 کیلومتری جنوب غربی مرکز ولایت پروان در شمال افغانستان قرار دارد.

وانگ‌ون‌بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در اظهار نظری که روز سه‌شنبه 7 سپتامبر در بین خبرنگاران عنوان کرد، تلاش چین برای استقرار در این پایگاه نظامی را تکذیب کرد و گفت: «تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که این فقط یک اتهام محض است.»

پکن که اهمیت استراتژیک این پایگاه هوایی را قبلا بررسی کرده، همیشه سیاست نفوذ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود را تکذیب کرده است.

یون سون، مدیر بخش چین در «اندیشکده استیمسون» به «یو اس نیوز» گفته است: «پکن مشتاقانه منتظر است تا هر چیزی که آمریکایی‌ها در آن پایگاه ترک کردند را تصاحب کند.»

ناظران پیشتر هشدار داده بودند که دولت چین می‌خواهد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بیشترین استفاده را برده و برای خود جای پای محکمی در منطقه ایجاد کند.

چین همچنین در بین 6 کشوری است که به مراسم اعلام دولت طالبان در کابل دعوت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم