طالبان تظاهرات «بدون مجوز» در افغانستان را ممنوع کرد

در روزهای اخیر شهروندان افغان به‌خصوص زنان در کابل و ولایات دیگر علیه طالبان دست به تظاهرات زده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن که شهروندان افغان، در کابل و برخی از ولایات (استان‌هایی) افغانستان علیه طالبان تظاهرات کردند، وزارت امور داخله طالبان اعلام کرده است که شهروندان این کشور فعلا اجازه ندارند «بدون مجوز» دست به تظاهرات بزنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، شب گذشته چهارشنبه، 8 سپتامبر (17 سنبله)، با صدور یک اعلامیه از شهروندان افغان خواسته است که در حال حاضر تحت هیچ نام و به هیچ عنوانی اجازه ندارند اقدام به تظاهرات کنند. همچنان برای تظاهرات باید «پروسه‌ قانونی» آن طی شود.

در این اعلامیه، آمده است افراد و گروه‌هایی که قصد راه اندازی تظاهرات را دارند باید بیست و چهار ساعت قبل، از «وزارت عدلیه» طالبان مجوز دریافت کنند و تمام جزئیات آن را با مسئولین بخش‌های مربوطه در میان بگذارد، حتی شعارها و پلاکاردهای آنان نیز «مورد تأیید قرار بگیرد.»

منتقدین طالبان، اقدام این گروه را خاموش کردن صدای معترضین خوانده‌اند، چراکه طالبان هرگز اجازه نخواهد داد که شهروندان علیه آنها و متحدان‌شان دست به تظاهرات بزنند.

در اعتراضات اخیر شهروندان افغان علیه طالبان در این کشور، چندین شهروند از جمله زنان و خبرنگاران از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و حتی بگونه‌ای بی‌رحمانه شکنجه شده‌اند. همچنان در این اعتراضات چندین نفر نیز کشته و زخمی شده‌اند.

اما طالبان اطمینان داده است که به تمام خواسته‌ها و حقوق مشروع شهروندان رسیدگی خواهد کرد. اعلامیه افزوده است: «باید فرصت داده شود که پس از استحکام امنیت، برای از بین بردن مشکلات دیگر، گام‌های لازم برداشته شود.»

عذرخواهی اشرف غنی

همزمان با اعلام کابینه طالبان، اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان که هنگام ورود طالبان به کابل، این کشور را ترک کرده است، روز گذشته در یک اعلامیه از شهروندان افغانستان عذر خواهی کرد که در دوران حکومت خویش نتوانسته است صلح و امنیت را تامین کرده و حاکمیت خود را به شکل دیگری به پایان برساند.

غنی در این اعلامیه یک بار دیگر اتهام خارج کردن میلیون‌ها دالر (دلار) هنگام فرار از افغانستان را رد کرده و افزوده است از تحقیقات مستقل که زیر نظر سازمان ملل در این مورد انجام شود، استقبال می‌کند.

پیش از این، گزارش‌هایی منتشر شده بود که او هنگام خروج از افغانستان میلیون‌ها دالر را با خود برده است. اما غنی پیش از این هم آن را رد کرده و افزوده بود حتی طالبان قصد ترور او را داشتند از همین رو حتی فرصت نداشته که کفش‌هایش را با خود ببرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید