تظاهرات زنان افغانستان؛ طالبان مانع ادامه تجمعات در کابل شد

طی روزهای اخیر زنان افغان در کابل و ولایت‌های مختلف برای دادخواهی حقوق‌شان از طالبان دست به تظاهرات زدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از اعلام کابینه موقت از سوی طالبان، زنان افغان امروز در غرب کابل و ولایت (استان) بدخشان دست به تظاهرات زدند و خواهان حضور زنان در کابینه، آزادی، تحصیل و حق کار زنان افغان شدند.

تعدادی از زنان امروز چهارشنبه، 8 سپتامبر (17 سنبله)، به سرک‌ها (جاده‌ها) بیرون شدند و شعارهای «هیچ حکومتی وجود زنان جامعه را انکار کرده نمی‌تواند»، «کابینه بدون زن بازنده است، بازنده است» و «پیش به سوی آبادی» سر دادند.

اما پس از حدود دو ساعت، زمانی که آنها به سوی مرکز شهر در حرکت بودند، عناصر گروه طالبان مانع ادامه تظاهرات‌شان شده و اجازه ندادند تا معترضین به مرکز شهر بروند و خواست‌های مدنی‌شان را در آنجا مطرح کنند.

نیکی تبسم، یک عضو فعال این تظاهرات به «العربیه فارسی» در کابل گفته است: «ما را طالب اجازه ندادند که تظاهرات خود را ادامه بدهیم، ما کمی بالاتر از محل تجمع آمدیم. طالبان دختران را مورد آزار و اذیت قرار داده و اجازه نمی‌دهند که تظاهرات خود را ادامه دهیم.»

به گفته او، معترضین از ساعت نه قبل از ظهر به وقت کابل، تظاهرات شان را از ناحیه سیزدهم شهر کابل آغاز کردند و در مسیر راه چندین زن دیگر نیز در این دادخواهی با آنان یکجا شدند، همچنان مردان نیز آنان را همراهی می‌کردند.

آنها همچنان با حمل پلاک‌کارت «جهانیان ما را بی‌رحمانه تماشا می‌کنند» از بی‌توجهی جامعه جهانی نسبت به زنان افغانستان نیز انتقاد کردند.

همچنین روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان از بازداشت یک خبرنگارشان در جریان تظاهرات امروز زنان خبر داده و نوشته است: «نیروهای طالبان تقی دریابی، گزارشگر روزنامه اطلاعات روز را بازداشت و به حوزه سوم امنیتی منتقل کرده‌اند. این گزارشگر برای پوشش اعتراض زنان رفته بود.»

بر اساس گزارش‌ها در ولایت (استان) بدخشان این کشور نیز زنان دست به تظاهرات زده‌اند. زنان بدخشان با حمل شعار «ما برای آزادی زره زره آب خواهیم شد، تا نسل‌های بعدی به سربلندی تاریخ را بخوانند»، خواهان حقوق مدنی و سیاسی زنان افغان شدند.

تظاهرات زنان در بدخشان
تظاهرات زنان در بدخشان

طی روزهای اخیر زنان افغان چندین تجمع اعتراضی را در کابل و و ولایات در برابر طالبان برگزار کرده‌اند و خواهان حقوق اساسی و آزادی‌های زنان افغان در این کشور شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم