آمریکا: در حال ارزیابی دولت موقت طالبان هستیم

چهار عضو کابینه طالبان زندانیان سابق گوانتانامو هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از اعلام کابینه موقت از سوی طالبان در کابل، وزارت خارجه ایالات متحده در یک بیانیه اعلام کرده است که در حال ارزیابی با «دولت موقت» گروه طالبان است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان شب گذشته، سه‌شنبه، 7 سپتامبر (16 سنبله) در یک نشست خبری در کابل اعضای کابینه موقت طالبان را اعلام کرد. اعضای کابینه متشکل از کسانی‌اند که در بیست سال گذشته در جنگ علیه نیروهای آمریکایی و جامعه جهانی در افغانستان دست بالایی داشتند.

Advertisement

در اعلامیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که لیست اعضای کابینه طالبان همه از اعضای این گروه و افراد نزدیک به طالبان‌اند و در میان آنها زن حضور ندارد.

بر بنیاد این اعلامیه، انتظارات روشن ایالات متحده از گروه طالبان این است که آنان باید اطمینان دهند از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری تهدید صورت نمی‌گیرد، طالبان همچنین باید دسترسی بشردوستانه برای حمایت از شهروندان افغانستان را تضمین کند.

سازمان ملل متحد نیز در یک توییت از عدم حضور زنان در کابینه‌ طالبان ابراز نگرانی کرد و تامین صلح و ثبات در افغانستان را وابسته به تشکیل حاکمیت فراگیر و مشارکت معنادار زنان و جوانان عنوان کرده و همچنان بر مشارکت اقوام و اقلیت‌هایی مذهبی تاکید کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، در میان اعضای کابینه اعلام شده از سوی طالبان، چهار زندانی سابق گوانتانامو هم شامل‌اند. آنها در سال 2014 با یک سرباز آمریکایی که به دست طالبان اسیر شده بود معاوضه شده بودند؛ اکنون خیرالله خیرخواه، به حیث سرپرست در وزارت اطلاعات و فرهنگ، فاضل مظلوم به حیث معین وزارت دفاع، عبدالحق وثیق در ریاست امنیت ملی و نورالله نوری، به حیث وزیر سرحدات افغانستان معرفی شدند.

بایدن: چین، روسیه، ایران و پاکستان به دنبال توافق با طالبان‌اند

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته است که کشورهای روسیه، چین، ایران و پاکستان تلاش دارند تا بفهمند که چگونه می‌توانند با گروه طالبان تعامل کنند.

به گفته بایدن، چین با طالبان مشکل واقعی دارد اما در تلاش است تا با این گروه به توافق دست پیدا کند. به باور او کشورهای روسیه، ایران و پاکستان نیز همین گونه تلاش خواهند کرد.

او همچنان افزوده است، باید منتظر بمانیم که در اثر تلاش تعامل این کشورها با طالبان چه اتفاقی خواهد افتاد و آن را «جالب» عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم