طالبان 14 خبرنگار را در کابل بازداشت کرد

سرنوشت یکی از خبرنگاران افغان بازداشت شده همچنان نامعلوم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان»، از بازداشت دست‌کم 14 خبرنگار افغان و خارجی و مورد ضرب و شتم قرار گرفتن برخی از آنها توسط عناصر طالبان در تظاهرات کابل، خبر داد.

انجمن روزنامه‌نگاران افغان، همچنین سه‌شنبه، 7 سپتامبر، ضمن اعلام خبر بازداشت دست‌کم 14 خبرنگار افغان و خارجی و مورد ضرب و شتم قرار گرفتن برخی از آنها توسط عناصر طالبان، افزود که این خبرنگاران چند ساعت پس از بازداشت آزاد شدند.

گزارش‌ها اما حاکی از آن است که سرنوشت یکی از خبرنگاران افغان بازداشت شده همچنان نامعلوم است.

بر اساس گزارش‌ها تعدادی از خبرنگاران افغان و خارجی که سه‌شنبه، 7 سپتامبر (16 سنبله) برای پوشش خبری تظاهرات ضد طالبان شهروندان افغان در کابل حضور یافته بودند در جریان کار از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و تعدادی از آنان بازداشت شده‌اند.

در جریان پوشش رسانه‌ای تظاهرات سه‌شنبه، خبرنگار تلویزیون «نور»، خبرنگار تلویزیون «کابل نیوز» و یک عکاس آزاد افغان از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و یک تصویربردار تلویزیون «کابل نیوز» زخمی شده‌ است که این موضوع از سوی رسانه‌های مربوطه تایید شده است.

همچنان تصویربردار تلویزیون «طلوع‌نیوز»، خبرنگار و تصویربردار شبکه تلویزیونی «آریانا نیوز»، خبرنگار «سلام‌ وطندار»، خبرنگار «رادیو کلید» و خبرنگار و عکاس «رویترز» پس از بازداشت از سوی طالبان دوباره آزاد شده‌اند. اما گفته می‌شود که از سرنوشت یک خبرنگار افغان که در جریان اعتراضات بازداشت شده بود هنوز خبری در دست نیست.

با این حال انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان، از گروه طالبان خواسته است که برای پوشش چنین رویدادهایی برای خبرنگاران افغان زمینه‌ای بهتر را فراهم سازد و راهکارهای جدی را برای حفاظت ازخبرنگاران اتخاذ کند.

از سوی دیگر منابع «العربیه» در کابل گفته‌اند عناصر طالبان ضمن ضرب و شتم زنان افغان، تلفن‌های همراه آنان را به زور گرفته‌ و تمام فایل‌های صوتی و تصویری شامل ویدیوها و عکس‌های مربوط به تظاهرات کابل را حذف کرده‌اند. عناصر طالبان همچنین اقدام به شکستن دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری تظاهر‌کنندگان کردند.

هرچند پیش از این ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته بود این گروه مانع از فعالیت‌های رسانه‌ها وخبرنگاران در افغانستان نخواهد شد اما دیده می‌شود که عناصر این گروه بر خلاف این مدعا دست به خشونت علیه خبرنگاران می‌زنند. پیش از این نیز چندین مورد خشونت علیه خبرنگاران از سوی عناصر طالبان به ثبت رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم