سازمان جهانی بهداشت درباره احتمال بسته‌شدن مراکز بهداشتی در افغانستان هشدار داد

رویترز به نقل از مدیر اورژانس منطقه‌‌ای سازمان ملل تعداد این مراکز را 2300 مرکز عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان جهانی بهداشت، هشدار داده است که در پی توقف بودجه صحی (بهداشتی) در افغانستان، 90 درصد مراکز بهداشتی در این کشور با خطر مسدود شدن مواجه است.

این نهاد بین‌المللی، دوشنبه، 6 سپتامبر (15 سنبله) در یک اعلامیه ضمن هشدار درباره احتمال مسدود شدن بیش از 2000 مرکز صحی افزوده است که مسدود شدن این مراکز بهداشتی میلیون‌ها شهروند آسیب‌پذیر افغان را در معرض خطر قرار خواهد داد.

Advertisement

بر اساس گزارش خبرگزاری «رویترز»، ریک برنان، مدیر اورژانس منطقه‌ای سازمان ملل متحد تعداد مراکز صحی که در افغانستان با خطر مسدود شدن روبرو است را دو هزار و 300 مرکز عنوان کرده و افزود که این مراکز به دلیل نبود ارتباط میان حمایت کنندگان مالی غربی و گروه طالبان در افغانستان مسدود خواهند شد.

او همچنین هشدار داد که با مسدود شدن این تعداد مراکز صحی در افغانستان، میزان مرگ و میر در این کشور افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت افزوده است که از میان یک هزار و 318 بستر که برای بیماران کرونایی درست شده بودند تنها 3 درصد قابل استفاده ‌مانده است و تلاش‌ها برای مهار ویروس کرونا در افغانستان را دچار مشکل کرده است.

این سازمان همچنین هشدار داد چنانچه فورا به وضعیت صحی در افغانستان رسیدگی نشود این موضوع سبب بیماری و مرگ هزاران شهروند این کشور خواهد شد.

با تسلط گروه طالبان بر افغانستان، کشورهای غربی اعلام کردند درباره طالبان با توجه به عملکرد آن قضاوت خواهد شد و در به رسمیت شناختن دولت برآمده از این‌ گروه عجله نخواهند کرد و از همین رو به دلیل نبود ارتباط با دولت افغانستان به رهبری طالبان، کمک‌های خود به این کشور را قطع کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم