تظاهرات گسترده در افغانستان علیه طالبان؛ تیراندازی به‌ تظاهرکنندگان در کابل

احمد مسعود، رهبر مقاومت ملی علیه طالبان خواستار اعتراضات عمومی علیه طالبان در کل افغانستان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شهرهای مختلف افغانستان در پی فراخوان احمد مسعود رهبر «جبهه مقاومت ملی» برای «قیام ملی» علیه طالبان، صحنه تظاهرات گروه‌هایی از مردم بود که شعارهایی در حمایت از جبهه مقاومت و علیه پاکستان و طالبان سر دادند.

در پاسخ به این فراخوان، تعدادی از شهروندان افغان سه‌شنبه 7 سپتامبر در کابل دست به تظاهرات زدند.

صدها شهروند افغان امروز با حمل پلاک کارت‌هایی که روی آن جمله‌ «پاکستان، پاکستان، بیرون شود از افغانستان» نوشته شده بود در نزدیک سفارت پاکستان تجمع کردند و خواهان پایان مداخله اسلام آباد در امور داخلی افغانستان گردیدند.

آنان همچنان با شعارهای «ما حکومت دست نشانده پاکستان نمی‌خواهیم»، «ما حکومت مستقل می‌خواهیم» و «زنده باد افغانستان»، خشم و انزجار خویش را نسبت به پاکستان نشان دادند.

در جریان این اعتراضات، یک زن معترض افغان با انتقاد از رفتارها و سیاست‌های طالبان، گفت که در طی هجوم این گروه به پنجشیر تعداد زیادی زن کشته شدند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی،‌ زنان و مردان شرکت کننده در این تظاهرات، شعارهایی نظیر «مرگ بر پاکستان»، «زنده‌باد افغانستان»، «الله اکبر» و «زنده باد جبهه مقاومت» سر دادند.

منابع العربیه گزارش دادند که افراد مسلح طالبان برای متفرق کردن تظاهرات ضد پاکستانی در کابل اقدام به تیراندازی کردند.

احمد مسعود روز گذشته پس از درگیری‌های شدید با طالبان که گفته می‌شود همچنان ادامه دارد، با انتشار فراخوانی از مردم افغانستان خواست که علیه طالبان قیام کنند.

حضور اعتراضی زنان افغانستان علیه طالبان
حضور اعتراضی زنان افغانستان علیه طالبان

او گفت: «حمله دیروز طالبان به وضوح نشان داد که نیروهای بیگانه همسو و در کنار طالبان در مقابل ملت افغانستان از دیرباز قرار داشتند و هنوز حضور دارند.»

همزمان تعدادی از شهروندان افغانستانی مقیم ایران مقابل سفارت پاکستان در تهران تجمع کرده و علیه مداخلات پاکستان و حمایت آن از طالبان شعار سر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم