تشکیل «دولت موقت» طالبان؛ 10 معترض افغان کشته و مجروح شدند

طالبان پسر «ملا عمر» بنیانگذار این گروه را به عنوان سرپرست وزارت دفاع افغانستان منصوب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که تظاهرات مردمی و قیام ضد طالبان در شهرهای مختلف افغانستان همچنان ادامه دارد و تا کنون 10 معترض افغان کشته و مجروح شدند، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اسامی اعضای دولت موقت این گروه را اعلام کرد.

سخنگوی طالبان سه‌شنبه، 7 سپتامبر ضمن اعلام تشکیل دولت موقت در افغانستان، گفت که ملا محمدحسن، ریاست دولت جدید این کشور و ملا عبدالغنی برادر، پست معاون نخست وزیر افغانستان را برعهده می‌گیرند.

Advertisement

در همین راستا مولوی محمد یعقوب (پسر ملا عمر بنیانگذار گروه طالبان) متولی پست وزارت دفاع و سراج الدین حقانی (پسر جلال‌الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی که در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارد) پست وزارت داخله افغانستان را بر عهده خواهد گرفت.

امیرخان متقی نیز از سوی گروه طالبان به عنوان وزیر خارجه دولت موقت اعلام شده است. همچنین هدایت‌الله بدری به عنوان سرپرست وزارت دارایی در دولت جدید این کشور منصوب شده است.

علاوه بر آن سخنگوی طالبان در کنفرانس خبری توضیح داد که بعضی وزارتخانه‌ها دولت پیشین افغانستان به همان حال ابقا شده و در شرایط کنونی تغییری در آنها حاصل نشده است.

تشکیل دولت موقت

ذبیح‌الله مجاهد گفت که طالبان مصمم است تا همه ملیت‌ها و گروههای اتنیکی افغانستان را در دولتجدید مشارکت دهد.

مجاهد در پاسخ به سوال‌های خبرنگاران توضیح داد که برای راه‌اندازی و تسهیل امور کشور و برآورده کردن نیازهای شهروندان افغانستان تا واضح شدن امور، دولت موقت تشکیل شده است.

او گفت که پس از آن و بعد از انجام رایزنی‌های میان رهبران طالبان دولت نهایی طالبان اعلام خواهدشد.

در ارتباط با تظاهرات روز سه‌شنبه کابل، سخنگوی طالبان از مردم خواست قبل از هماهنگی با طرف‌های امنیتی در پایتخت تظاهرات نکنند.

سخنگوی طالبان ضمن تاکید این‌که نباید به تظاهرکنندگان تعدی شود، گفت برخی تظاهرکنندگان به قانون احترام نمی‌گذارند که از جمله آن قانون عدم ایجاد آشوب و هرج و مرج است.

مجاهد گفت در شرایط حساس کنونی نمی‌توان اجازه داد راهپیمایی‌های آشوبگرانه برگزارشود.

او همچنین اشاره کرد که جنگجویان گروه طالبان برای تعامل با اعتراضات آموزش ندیده‌اند و ازمردم خواست موقتا این راهپیمایی‌ها را متوقف کنند.

این در حالی است که بنا به گزارش منابع بیمارستانی در تظاهرات مردمی سه‌شنبه علیه طالبان درشهر هرات در غرب افغانستان 2 نفر کشته و 8 نفر دیگر زخمی شدند.

در کابل نیز تظاهراتی علیه طالبان برگزار شده که معترضین در آن خواستار تشکیل دولت مستقل در افغانستان شدند. در اعتراض به سیاست طالبان 3 راهپیمایی در پایتخت افغانستان برگزار شد. در این راهپیمایی‌ها تظاهرکنندگان علیه پاکستان نیز شعار دادند.

سخنگوی طالبان درباره پنجشیر تاکید کرد پس از آن‌که عناصر گروه کنترل این ولایت را به دست گرفته‌اند درگیری‌ها پایان یافته اعلام شده است.

مجاهد درباره به رسمیت شناختن دولت طالبان یا آنچه از آن با عنوان «امارت اسلامی» نام برده می‌شود، تاکید کرد که این گروه بدون آن‌که اجازه دخالت در امور داخلی یا حکومت یا شکل آن را بدهد، خواهان برقراری روابط خوب با همه کشورهای غربی و کشورهای همسایه است.

شایان ذکر است که رهبران طالبان پیشتر بارها اعلام کرده بودند که دولت جدید آماده شده است، اما موعد اعلام آن بارها به تعویق افتاد تا این‌که سه‌شنبه دولت موقت این گروه اعلام شد.

تشکیل دولت موقت طالبان در حالی اعلام می‌شود که جامعه بین‌المللی بر ضرورت مشارکت طرف‌های افغان و فراگیر بودن نظام حکومتی جدید یا هر حاکمیتی که اداره امور افغانستان را بر عهده خواهد گرفت، تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم