طالبان با تصرف پنجشیر پایان جنگ افغانستان ‌را اعلام‌ کرد؛ «مقاومت» فراخوان «قیام» داد

«جبهه مقاومت ملی» افغانستان می‌گوید جنگ در پنجشیر جریان دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان مدعی شد که جنگ چندین ساله افغانستان با تصرف ولایت پنجشیر در 100 کیلومتری کابل پایان یافت و اکنون باید شهروندان این کشور برای پیشرفت و ترقی افغانستان با گروه طالبان همکاری کنند. از سویی احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی» افغانستان در یک پیام صوتی فراخوان قیام عمومی داده است.

مجاهد، امروز دوشنبه، 6 سپتامبر (15 سنبله) در یک نشست خبری در کابل، ضمن اعلام پایان جنگ و استقلال افغانستان، گفت که این گروه به کسی اجازه نخواهد داد تا در برابر طالبان و شهروندان این کشور قرار گیرد.

به گفته او کار برای تشکیل حکومت جدید در افغانستان جریان دارد و پس از تکمیل شدن کارهای فنی، طالبان حکومت جدید را اعلام خواهد کرد. هنوز مشخص نیست که نوعیت نظام در این کشور چگونه خواهد بود، اما سخنگوی طالبان بر نظام اسلامی تاکید ورزید.

بر اساس ادعای ذبیح‌الله مجاهد، طالبان خواهان روابط خوب و دیپلماتیک با دیگر کشورهاست و از آنها می‌خواهد سفارت‌های خود را دوباره در افغانستان بازگشایی کنند و روابط دیپلماتیک‌شان را با کابل از سر بگیرند.

پس از تصرف کابل توسط طالبان تعداد زیادی از کشورها بخصوص کشورهای غربی سفارت‌های خود را در کابل تعطیل کردند. ایالات متحده کارمندان دیپلماتیک خود را از کابل به قطر انتقال داد و اعلام کرد پس از این کارهای شان را از آنجا دنبال خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد خواهان کمک کشورهای دیگر به افغانستان شد اما تاکید کرد که کمک‌های بلاعوض را نخواهد پذیرفت. او در این زمینه گفت: «اکنون تمرکز جهان به این است که ما چه اقداماتی انجام می‌دهیم. ما کمک‌های جامعه جهانی را در صورتی قبول داریم که کمک‌های شان بشردوستانه باشد. کمک‌های که منجر به مداخله کشورهای دیگر شود به افغانستان شود و استقلال را زیر سوال ببرد را نمی پذیریم.»

او در ادامه افزود که افغانستان به یک ارتش قدرت‌مند نیاز دارد و نیروهای ارتش حکومت پیشین این کشور پس از تشکیل حکومت جدید دوباره جذب و استخدام خواهد شد زیرا این کشور به نیروهای مسلکی و تعلیم یافته نیاز دارد.

به گفته مجاهد «وقتی حکومت تشکیل شود حقوق کارمندان دولتی حکومت پیشین پرداخت خواهد شد. بیشترین هزینه در افغانستان هزینه جنگ بود که اکنون جنگ تمام شده و هزینه‌های دولت کاهش یافته است.»

باز شدن بنادر مرزی افغانستان به روی کالاهای تجارتی موضوع دیگری بود که سخنگوی طالبان به آن اشاره کرد و گفت که روند واردات و صادرات کالاها دوباره از سر گرفته شده و شهروندان با کمبود مواد اولیه مواجه نخواهند شد. او همچنان از ایجاد شغل برای شهروندان افغانستان اطمینان داد و از تاجران این کشور خواست بدون نگرانی در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

به گفته ذبیح‌الله مجاهد هنگام تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان آنان از میدان هوایی (فرودگاه) کابل، میلیون‌ها دالر (دلار) به آنجا خسارت وارد شده است و کار ترمیم رادارهای آن زمان و هزینه‌ای بیشتری نیاز دارد. او ایالات متحده را مسئول خسارات بر میدان هوایی دانشت و افزود نیروهای آمریکایی عمدا دست به این کار زده‌اند.

به گفته او کار روی ترمیم میدان هوایی کابل جریان دارد و به زودی پروازهای تجاری از سرگرفته خواهد شد تا کنون بخش از کمک‌های بشردوستانه که شامل مواد غذایی و دارو هستند از کشورهای دیگر وارد میدان هوایی شده است و برخی کشورها نیز منتظر تکمیل شدن ترمیم میدان هوایی است تا کمک‌هایی بشردوستانه خود را به افغانستان بفرستند.

در این نشست خبری سخنگوی طالبان باز هم مانند همیشه حقوق زنان و سهم آنان در حکومت آینده افغانستان را مقید به چارچوب اسلامی خواند و افزود بر اساس شریعت زنان می‌توانند کار و تحصیل کنند.

او خاطر نشان کرد که تا کنون مسئولین حکومتی به کارشان آغاز نکرده اند از همین رو شهروندان کشور بخصوص زنان نباید اکنون دست به اعتراضات مدنی بزنند زیر هیچ مسئول پاسخگو برای آنان وجود ندارد و تا زمان تشکیل حکومت جدید حوصله به خرج دهند.

طی روزهای اخیر گزارش‌های مبنی بر نقض حریم خصوصی شهروندان افغان توسط عناصر طالبان به نشر رسیده است که عناصر این گروه در برخی ایست‌های بازرسی تلفن همراه شهروندان را نیز بررسی می کنند. ذبیح‌الله مجاهد گفت در این پیوند چند نفر را بازداشت کرده‌اند و عناصر این گروه اجازه نقص حریم خصوصی شهروندان را ندارند.

احمد مسعود فراخوان قیام عمومی داد

از طرفی احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در توییتر خود مدعی شده است که عناصر طالبان برای جنگ توان کافی را ندارند و ارتش پاکستان آنان را در جنگ کمک می‌کند.

در پی جنگ شدید شب گذشته در پنجشیر، فهیم دشتی از یاران نزدیک به احمد مسعود و عضو ارشد «حزب جمعیت اسلامی» و همچنین عضو فدراسیون «ژورنالستان» افغانستان و ژنرال عبدالودود یکی از فرماندهان جبهه مقاومت در درگیری با عناصر طالبان کشته شدند.

احمد مسعود با انتشار پستی اینستاگرامی نوشت: «شهید راه آزادی مرد با وفا و با وقار! دشتی دیگر زنده نیست، جوان مرد که در حمله به احمدشاه مسعود چشم اش آسیب دید و در حمله دیگر به پنجشیر جان‌اش را از دست داد. دشتی در راه مبارزه با آزادی و جنگ در مقابل طالب جام شهادت را نوشید.»

از سوی دیگر امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری پیشین افغانستان که در پنجشیر بسر می‌برد در پی تشدید جنگ این ولایت را به مقصد تاجکستان ترک کرد.

احمد مسعود، در یک پیام صوتی خواهان قیام عمومی در برابر طالبان شد و گفت: «کسانی که به‌شکل مسلحانه مبارزه می‌توانند،‌ ما در کنارشان حضور داریم، کسانی که تظاهرات می‌کنند ما صدایشان می‌شویم و در کنارشان هستیم.»

او خطاب به کسانی که با گروه طالبان پیوسته‌اند گفت با ظلم و جنایات که از سوی این گروه در گوشه و کنار افغانستان صورت گرفته باید به این واقعیت پی برده باشند که اقدامات طالبان خلاف موازین اسلامی و رهنمودهای عالمان دین است و اکنون باید برای جبران اشتباهات خویش از همدستی با طالبان دست بکشند و در کنار مردم ایستادگی کنند.

مسعود همچنان افزوده است: «فشار آوردن بالای جغرافیا [پنجشیر] از روحیه ما نمی‌کاهد بلکه جبهه مقاومت در کنار ملت و مردم خود تا آخرین لحظه، تا آزادی افغانستان و پیروزی مردم افغانستان [به مقاومت] ادامه خواهد داد. ما باورمند هستیم به توفیق پروردگار و همت مردم ما، پیروزی حتمی است و در مقابل اراده یک ملت هیچ قدرت و هیچ نیرویی نمی‌تواند ایستادگی کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید