.
.
.

ادعاهای ضد و نقیض طالبان و «جبهه مقاومت ملی» درباره تصرف برخی مناطق پنجشیر

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده درباره احتمال وقوع جنگ داخلی گسترده در افغانستان هشدار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

‏جبهه مقاومت ملی افغانستان از وارد کردن خسارات سنگین به گروه طالبان در ولایت (استان) پنجشیر خبر داده است، اما طالبان ادعا دارد که کنترل بیشتر مناطق این ولایت را در اختیار گرفته و جنگ میان دو طرف جریان دارد.

فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان، امروز یک‌شنبه، 5 سپتامبر (14 سنبله) در توییتر خود از پاک‌سازی ولسوالی پریان ولایت پنجشیر توسط نیروهای جبهه مقاومت خبر داده و افزوده است که خسارات سنگین به طالبان وارد شده است.

او در یک توییت نوشته است: ‏‎«پریان ‎پنجشیر از لوث وجود طالبان کاملا پاکسازی شد. دست‌کم هزار تروریست به دلیل انسداد مسیر برگشت و خروج گیر افتاده بودند، تمام مهاجمان هنگام فرار و عقب‌نشینی توسط مردم محل با کمک رزمندگان مقاومت کشته، تسلیم یا اسیر شدند. شمار زیادی از این اسیران خارجی و بیشتر پاکستانی‌‌اند.»

با این حال بلال کریمی، یکی از سخنگویان طالبان در توییتر خود از آغاز دوباره جنگ میان عناصر طالبان و جبهه مقاومت در این ولایت خبر داده و افزوده است: «شانس اخیر را نیز از دست داد و نبرد آغاز شد». هرچند مشخص نیست که هدف وی از شانس اخیر از سرگیری گفت‌وگو میان دو طرف است یا پیشنهاد تسلیم شدن جبهه مقاومت.

او همچنان در توییتر خود ادعا کرده است که اکنون تنها مرکز ولایت پنجشیر و ولسوالی رخه، این ولایت به‌دست نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان است و دیگر ولسوالی‌های پنجشیر را گروه طالبان تصرف کرده‌اند. این سخنگوی طالبان افزوده است که حمله به مرکز و ولسوالی رخه، هدف بعدی این گروه است.

در جنگ پنجشیر دو طرف ادعا دارند که بیشترین خسارات را به طرف مقابل وارد کرده‌اند و هر کدام اعلام پیروزی می‌کنند. سخنگوی طالبان صبح امروز همچنان ادعا کرده است که عناصر طالبان وارد مرکز پنجشیر شده‌اند، اما این توییت چند لحظه بعد از توییتر حذف شده است.

از سوی دیگر فهیم دشتی نیز شب گذشته در یک توییت دیگر نوشته است: ‎«‏دشمن در منطقه دالان‌سنگ شکست خورد. اشغال عنابه و خنج پنجشیر هیچ واقعیت ندارد. قهرمانان مجرب و جدید نیروهای مقاومت در خط مقدم جبهه‌ها حضور پیدا کرده‌اند. رزمندگان آزادی مدبرانه با روحیه بالا آماده هر نوع حمله و یورش هستند. تهاجم دشمن ذبون مثل همیشه ناکام و محکوم به شکست است.»

این در حالی است که ژنرال (جنرال) مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، هشدار داده است که احتمال وقوع جنگ داخلی گسترده در افغانستان وجود دارد که موجب بازگشت و شکل گیری گروه‌های تروریستی در این کشور خواهد شد.

مارک میلی، روز گذشته، شنبه، 4 سپتامبر (13 سنبله)، در گفت‌وگو با شبکه «فاکس نیوز» در آلمان، گفته است برآورد نظامی او از وضعیت افغانستان این است که احتمالا این کشور به سمت وقوع جنگ داخلی پیش خواهد رفت.

او افزوده است نمی‌داند که آیا طالبان می‌تواند قدرت خود را ثبیت کند و یک حکومت سراسری تشکیل دهد یا خیر، اما از این که گروه‌های تروریستی از بی‌نظمی و بی‌ثباتی افغانستان استفاده کرده و دوباره خود را سازماندهی کنند نگران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم