.
.
.

اعلان تشکیل دولت طالبان به تعویق افتاد

رویترز، پیشتر در گزارشی به نقل از منابعی در طالبان، خبر داده بود که عبدالغنی برادر، یکی از بنیاگذاران طالبان، ریاست دولت جدید را برعهده خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت تقریبا سه هفته از به قدرت رسیدن نیروهای تندروی طالبان، مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی چشم انداز روشنی در مورد آینده این کشور ندارند و این گروه کماکان دولت جدید را تشکیل نداده است.

در هفته‌های گذشته طالبان توانسته است کنترل خود بر افغانستان را پس از 20 سال حضور نیروهای خارجی، تقربیا به طور کامل به‌دست گیرد.

قرار بود جمعه 12 شهریور، طالبان پس از برگزاری نماز جمعه، از دولت جدید خود رونمایی کند. اما حتی در روز بعد، منابعی از این گروه به خبرگزاری «فرانسه» گفتند که جزئیات دولت جدید، شنبه نیز منتشر نخواهد شد.

شخصیت‌های کلیدی

خبرگزاری رویترز، پیشتر در گزارشی به نقل از منابعی در طالبان، خبر داده بود که عبدالغنی برادر، یکی از بنیاگذاران طالبان، ریاست دولت جدید را برعهده خواهد داشت.

این منابع همچنین اضافه کرده‌اند که شیر محمد عباس ستانکزی و محمد یعقوب سهمی در دولت آینده خواهند داشت. بر اساس این گزارش، هبت‌الله آخندزاده، رهبر ارشد طالبان، امور مذهبی کشور را برعهده خواهد گرفت. او به عنوان مرد شماره یک طالبان، مطمئن خواهد شد که افغانستان «در چارچوب شریعت» اداره می‌شود.

اما در مورد این افراد چه می‌دانیم؟

هبت‌الله آخند‌زاده:

پس از مرگ «ملا اختر منصور» توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در سال 2016، آخندزاده رهبری طالبان را برعهده گرفت. او استاد حقوق است و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، بین سال‌های 1996 و 2001 که طالبان در افغانستان زمام قدرت را به دست داشت، قاضی القضات و رئیس سیستم قضائی سختگیرانه آن کشور بود.

هبت‌الله آخندزاده
هبت‌الله آخندزاده

اولین اقدام او پس از رهبری طالبان، متحد کردن اعضای گروه، پایان بخشیدن به اختلافات داخلی و جلوگیری از شکاف بین اعضا بود. به خصوص اینکه برخی از اعضای گروه می‌خواستند از بدنه طالبان جدا شوند و به گروه‌های رقیب همچون «داعش» بپیوندند. آخندزاده این اقدام را محتاطانه و با تغییر مقامات ارشد گروه انجام داد.

یکی از پسران او در سال 2017 و در شهر هلمند، عملیاتی انتحاری علیه پایگاهی نظامی متعلق به ارتش افغانستان انجام داد و کشته شد.

نکته جالب توجه این است که از زمان سقوط کابل به دست طالبان، او تا به اکنون اظهار نظر عمومی نکرده است. نکته‌ای که به مرموز بودن این شخصیت می‌افزاید.

عبدالغنی برادر

«برادر» اسم مستعار او است و زمانی یکی از دوستان صمیمی ملامحمد عمر، بنیانگذار طالبان بود.

 عبد الغني برادر
عبد الغني برادر

در اولین دوره حکومت طالبان، او معاون وزیر دفاع بود. گزارش سازمان ملل متحد تایید می‌کند که پس از سرنگونی حکومت طالبان، او به عنوان فرمانده ارشد نظامی خدمت کرد و مسئول شمار زیادی از حمله‌ها علیه نیروهای ائتلاف است.

برادر در سال 2010 در پاکستان دستگیر و زندانی شد اما 8 سال بعد، برای ریاست دفتر سیاسی طالبان در دوحه از زندان آزاد شد و به یکی از برجسته‌ترین چهره‌های مذاکرات صلح با ایالات متحده تبدیل شد.

شیر محمد عباس ستانکزی

او که معاون عبدالغنی برادر در دفتر سیاسی طالبان در دوحه بود، در سال 1982 تحصیلات خود را در رشته علوم نظامی، در یکی از دانشگاه‌های هندوستان به اتمام رساند.

شير محمد عباس ستانکزی
شير محمد عباس ستانکزی

ستانکزی به گفته همکلاسی‌هایش عاشق پیاده‌روی و شنا در رود گنگ بود و هیچ تمایلی به افکار افراطی نشان نداد.

چاتور ودی، ژنرال بازنشسته ارتش هند، که یکی از همکلاسیان ستانکزی بود، در مصاحبه‌ای اذعان کرده بود که ستانکزی در طول دوران تحصیل از خود هیچ‌گونه تمایلات و یا افکار افراطی نشان نداده بود.

یکی دیگر از همکلاسی‌های سابق او، با تائید این گفته، اظهار کرده بود که شیرمحمدعباس یک دانشجوی معمولی بود و در میان دانشجویان هندی به خوبی توانسته بود جای خود را پیدا کند.

او پس از فارغ‌التحصیلی، با نیروهای اتحاد جماهیر شوروی که در افغانستان حضور داشتند مبارزه کرد و در اولین حکومت طالبان، به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت کرد.

ستانکزی که به زبان انگلیسی مسلط است. او به تأسیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه کمک کرد و یکی از نمایندگان ارشد این گروه در بین دیپلمات‌ها و رسانه‌های خارجی بود.

محمد یعقوب

محمد یعقوب پسر ملا محمد عمر، بنیانگذار طالبان است و پس از مرگ وی به دنبال جانشینی او بود. اما در جلسه‌ای که شورای مرکزی طالبان، ملا اختر منصور را به عنوان رهبر در سال 2015 تعیین کرد، خشمگین شد و جلسه را ترک کرد.

محمد یعقوب
محمد یعقوب

او بعدها با سران طالبان به توافق رسید و پس از مرگ منصور، به عنوان معاون آخندزاده تعیین شد.

او در اوایل چهل سالگی است و مانند بقیه فرماندهان میدانیِ برجسته در طالبان، تجربه طولانی مدت در جنگ را ندارد. اما به دلیل اعتبار نام پدرش، از وفاداری بخشی از نیروهای طالبان در قندهار برخوردار است.

محمد یعقوب، سال گذشته به‌عنوان رئیس کمیته نظامی طالبان منصوب شد و در این پست بر عملیات‌ نظامی این گروه در افغانستان نظارت داشت.

اگرچه برخی از تحلیل‌گران غربی او را نسبتا یک فرد میانه‌رو می‌دانند اما رهبران طالب اعلام کردند که او از جمله فرماندهانی بود که در هفته‌های پیش از سقوط کابل، برای انجام عملیات نظامی در شهرهای افغانستان اصرار می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم