طالبان به‌دنبال ایمیل وزرای دولت پیشین افغانستان

گروه طالبان پس از تصرف کابل به دستگاه‌های پیشرفته شناسایی هویت افراد همکار با نیروهای آمریکایی دسترسی پیدا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به‌رغم ادعای سابق گروه طالبان مبنی بر عدم پیگرد مقامات دولت پیشین افغانستان، این گروه در تلاش است به حساب کاربری و ایمیل‌های مسئولین سابق دسترسی پیدا کند تا بتواند مجازات آنها را موجه نشان بدهد.

واکنش گوگل

یک منبع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفته که شرکت گوگل به‌دلیل احتمال دسترسی طالبان به مفاد و محتوای ایمیل‌های رد و بدل شده مسئولین دولت پیشین افغانستان با دیگر طرف‌های بین‌المللی، بسیاری از آن ایمیل‌ها را به‌طور موقت مسدود کرده است.

Advertisement

با این حال، گوگل وابسته به شرکت «الفابت» خبر مسدود کردن حساب‌های کاربری مقامات پیشین افغانستانی را تایید نکرد و تنها اعلام کرد که شرایط در افغانستان را زیر نظر دارد و «برای حفاظت از حساب کاربری آن مقامات اقدامات لازم را اتخاذ کرده است.»

شرکت گوگل
شرکت گوگل


رد خواسته طالبان

همزمان یک کارمند در دولت پیشین افغانستان گفت، طالبان در تلاش برای دسترسی به ایمیل مقامات دولت پیشین افغانستان است و پیشتر در اواخر ماه اوت گذشته از او خواسته‌اند که اطلاعات موجود در سرورهای وزارت‌خانه محل کارش را محو‌ نکند.

او افزود، اگر به خواسته طالبان تن بدهم، آنها به اطلاعات و مفاد ایمیل‌های مسئولان وزارت‌خانه دسترسی پیدا خواهند کرد.»

با این حال، این کارمند افغانستانی که رویترز اعلام نکرده در کدام وزارتخانه کار می‌کرده، خواسته طالبان را رد کرد و مجبور به فرار از کشور شد.

عناصر طالبان در خیابان‌های کابل
عناصر طالبان در خیابان‌های کابل

گنجی از اطلاعات

پس از تصرف سریع افغانستان توسط طالبان، گزارش‌هایی از سوءاستفاده عناصر این گروه از «داده‌ها و اطلاعات الکترونیکی» محفوظ در حساب‌های کاربری مقامات سابق دولت افغانستان برای پیگرد آنها منتشر شد.

پیشتر نیز برخی مسئولین آمریکایی از دسترسی طالبان به برخی دستگاه‌های بیومتریک نظامی خبر دادند که هویت افراد همکار با نیروهای آمریکایی را شناسایی می‌کند.

یک فرمانده بلندپایه نیروهای ویژه و 3 مقام نظامی آمریکایی به وب‌گاه «The Intercept» گفتند که دستگاه‌های پیشرفته تشخیص هویت «HIIDE» به‌دست نیروهای طالبان افتاده‌اند.

این مقامات نظامی همچنین از سوءاستفاده طالبان از اطلاعات ذخیره شده در این دستگاه‌های پیشرفته به‌شدت ابراز نگرانی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم