.
.
.

در شلیک‌ هوایی شب گذشته عناصر طالبان 17 نفر در ننگرهار کشته و زخمی شدند

جنرال فیض حمید، رئیس سازمان استخبارات پاکستان به دعوت طالبان به کابل سفر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده‌اند که در اثر فیرهایی (شلیک‌های) هوایی عناصر طالبان شب گذشته در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت (استان) ننگرهار 17 نفر در اثر برخورد گلوله کشته و زخمی شده‌اند.

این رسانه‌ها، امروز شنبه 4 سپتامبر (13 سنبله)، به نقل از منابع طالبان نوشته است، در میان کشته‌شدگان زنان و کودکان نیز شامل‌اند.

ترس کودکان افغانستانی از شلیک هوایی نیروهای طالبان
ترس کودکان افغانستانی از شلیک هوایی نیروهای طالبان

شب گذشته عناصر طالبان در کابل و تعدادی از ولایت‌های دیگر دست به فیرهای شادیانه زدند، که دلیل آن سقوط پنجشیر به دست طالبان عنوان شده است. اما این موضوع از سوی مقامات پنجشیر تکذیب شد.

در پی ناکامی تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس و توقف گفت‌وگوها میان گروه طالبان و جبهه مقاومت ملی افغانستان در ولایت پنجشیر، سه منبع طالبان در گفتگو با خبرگزاری «رویترز» مدعی شدند که این گروه با به دست گرفتن ولایت پنجشیر بر همه خاک افغانستان تسلط یافته است.

در همین راستا یکی از رهبران گروه طالبان جمعه 3 سپتامبر گفت که «اکنون بر تمام افغانستان تسلط یافتیم. آشوبگران شکسته خورده و ولایت پنجشیر به کنترل ما درآمده است.»

به دنبال اعلام این خبر، عناصر طالبان در کابل، پایتخت افغانستان با تیراندازی هوایی تسلط این گروه بر ولایت پنجشیر را جشن گرفتند.

مسئولان شفاخانه (بیمارستان) ایمرجنسی (اضطراری) در کابل نیز از کشته شدن 17 نفر و زخمی شدن 41 نفر در فیرهای (شلیک‌های) هوایی شب گذشته در کابل خبر داده‌اند.

سفر رئیس (آی‌اس‌آی) پاکستان به کابل

از سویی، رسانه‌های پاکستان گزارش داده‌اند که جنرال «فیض حمید»، رئیس سازمان استخبارات پاکستان (آی‌اس‌آی) با یک هئیت بلندپایه به دعوت رسمی گروه طالبان به کابل سفر کرده است.

جنرال فیض حمید، رئیس سازمان استخبارات پاکستان
جنرال فیض حمید، رئیس سازمان استخبارات پاکستان

این رسانه‌ها، امروز شنبه 4 سپتامبر (13 سنبله)، نوشته‌اند که فیض حمید و هئیت همراه او با اعضای طالبان در مورد روابط امنیتی و تجارتی میان افغانستان و پاکستان بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

کامران خان، رئیس گروه رسانه‌ای دنیا در پاکستان، در توییتر خود نوشته است که فیض حمید، و هئیت همراه صبح امروز وارد کابل شده‌اند. او افزوده است، «رئیس سازمان استخباراتی پاکستان بلندپایه‌ترین مقام خارجی است که پس از تسلط طالبان وارد کابل می‌شود.»

اما مقامات طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده اند

تکذیب فرار امرالله صالح

از سوی دیگر، خبرهایی نیز درباره خروج احمد مسعود و امرالله صالح، معاون رئيس جمهوری پیشین افغانستان به تاجیکستان منتشر شد. اما صالح در پیامی ویدیویی خبر خروج خود از ولایت پنجشیر را تکذیب کرد و گفت نبرد سنگینی میان جبهه مقاومت ملی افغانستان و عناصر طالبان در ولایت پنجشیر در جریان است.

طالبان در منطقه دشت «ریوت» در محاصره هستند

فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان نیز در توییتر خود نوشت: «طالبان به دلیل انفجار کوه از عقب شان در منطقه دشت ریوت تحت محاصره قرار گرفته و تمام وسایط و تجهیزات شان به جا مانده است. درگیری شدید در ساحه ادامه دارد. گذرگاه ‎خاواک نیز قطع شده و هزاران تروریست در ‎پریان محاصره شده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم