.
.
.

ادعای تسلط طالبان بر ولایت پنجشیر افغانستان؛ مقاومت تکذیب کرد

امرالله صالح در پیامی ویدیویی خبر خروج خود از پنجشیر را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی ناکامی تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس و توقف گفت‌وگوها میان گروه طالبان و جبهه مقاومت ملی افغانستان در ولایت پنجشیر، سه منبع طالبان در گفتگو با خبرگزاری «رویترز» مدعی شدند که این گروه با به دست گرفتن ولایت پنجشیر بر همه خاک افغانستان تسلط یافته است.
در همین راستا یکی از رهبران گروه طالبان جمعه 3 سپتامبر گفت که «اکنون بر تمام افغانستان تسلط یافتیم.. آشوبگران شکسته خورده و ولایت پنجشیر به کنترل ما درآمده است.»
به دنبال اعلام این خبر، عناصر طالبان در کابل، پایتخت افغانستان با تیراندازی هوایی تسلط این گروه بر ولایت پنجشیر را جشن گرفتند.

تکذیب فرار امرالله صالح

از سوی دیگر، خبرهایی نیز درباره خروج احمد مسعود و امرالله صالح، معاون رئيس جمهوری پیشین افغانستان به تاجیکستان منتشر شد. اما صالح در پیامی ویدیویی خبر خروج خود از ولایت پنجشیر را تکذیب کرد و گفت نبرد سنگینی میان جبهه مقاومت ملی افغانستان و عناصر طالبان در ولایت پنجشیر در جریان است.


پیش از این بلال کریمی، سخنگوی طالبان جمعه در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» روسیه، تصریح کرد: «این جنبش در حال حاضر حدود 20 درصد از خاک پنجشیر را تحت کنترل خود دارد و امیدوار است به زودی کل ولایت را به تصرف درآورد.»
او همچنین خاطر نشان کرده بود، که نبردها همچنان در جریان است و جنگجویان طالبان وارد چندین منطقه در پنجشیر شده‌اند.
از سوی دیگر، جبهه مقاومت ملی، کنترل طالبان بر چندین منطقه از ولایت پنجشیر را تکذیب کرد. علی میثم نظری، سخنگوی جبهه ملی، در این‌باره تصریح کرد:«درگیری‌های سنگینی در جریان است .. و احمد مسعود مشغول دفاع از دره است».
شایان ذکر است طی روزهای گذشته مذاکراتی غیرعلنی میان جبهه مقاومت ملی و گروه طالبان در جریان بود، اما این مذاکرات به جایی نرسید. در همین زمینه، احمد مسعود تصریح کرد: «جنبش طالبان پیشنهاد اختصاص دو کرسی به جبهه مقاومت ملی در دولتی که می‌خواهند در آینده تشکیل دهند را داده است، در حالی که ما خواستار آینده‌ای بهتر برای افغانستان هستیم». او در این‌باره نیز افزود: «ما حتی در مورد» پیشنهاد آنها فکر نکردیم. او همچنین گفت کرد که طالبان «راه جنگ را در پیش‌ گرفته است».
این در حالی است که کشورهای غربی در تلاش هستند با زیر نظر گرفتن رفتار طالبان سطح روابط خود در آینده با این گروه را بر مبنای میزان پایبندی آن به تعهدات و احترام به حقوق بشر و زنان و میزان مشارکت و همکاری آن در مبارزه با تروریسم، تنظیم کنند.
همچنین قرار است کنفرانسی مجازی با مشارکت 20 کشور برای بررسی اوضاع افغانستان منعقد شود. و از طرفی کشورهای اروپایی برای ایجاد یک «مرکز همکاری منطقه‌ای» با همسایگان افغانستان به توافق‌ رسیده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم