پنتاگون: ماموریت ما در افغانستان پایان رسید؛ به پنجشیر کمک نخواهیم کرد

دره پنجشیر آخرین قلعه مقاومت افغان‌ها در برابر گروه طالبان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که ماموریت نظامی ایالات متحده در افغانستان به پایان رسیده است و واشینگتن به نیروهای مخالف طالبان که در پنجشیر با این گروه مبارزه می‌کنند، کمک نخواهد کرد.

کربی، شامگاه پنجشنبه، 2 سپتامبر در یک نشست خبری تأکید کرد که واشینگتن این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در صورت نیاز برای مقابله با تهدیدهای تروریسم خارجی که ممکن است منافع و سرزمین آمریکا را تحت تأثیر قرار دهد، اقدام کند.

او تاکید کرد که ایالات متحده مبارزه با تهدیدها و تروریسم را کماکان در دستور کار دارد اما این امر با انجام یک مأموریت نظامی طولانی مدت در افغانستان متفاوت است.

رسانه‌ها در ساعات گذشته از حملات مجدد و شدت گرفتن درگیری طالبان از یک سو و جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود از سوی دیگر در دره پنجشیر واقع در شمال شرقی کابل خبر دادند.

درگیری و خسارات سنگین

روز گذشته گروه طالبان و جنگجویان جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود در دره پنجشیر، به صورت متقابل حملاتی را علیه یکدیگر آغاز کردند. دو طرف تأیید کردند که خسارات سنگینی به همدیگر وارد کردند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که این گروه عملیات نظامی را پس از شکست مذاکرات با جبهه مقاومت ملی افغانستان آغاز کرد.

او گفت: «جنگجویان گروه طالبان وارد دره پنجشیر شده و برخی از مناطق آن را تحت کنترل خود درآوردند.»

او تاکید کرد که «دشمنان» (مخالفان طالبان) متحمل خسارات سنگینی شدند.

از سوی دیگر سخنگوی جبهه مقاومت افغانستان تاکید کرد که جنگجویان این جبهه تمام گذرگاه‌های ورودی دره پنجشیر را تحت کنترل کامل دارند و تلاش طالبان برای کنترل منطقه «شتل» واقع در منطقه ورودی پنجشیر را با شکست مواجه کردند.

او همچنین افزود، اوایل هفته جاری نیروهای جبهه مقاوت ملی افغانستان برای اولین بار از زمان آغاز درگیری‌ها شمار زیادی از جنگجویان طالبان را کشتند.

گفتنی است که دره پنجشیر آخرین منطقه افغانستان است که تاکنون در برابر نیروهای طالبان مقاومت کرده است. نیروهای دره پنجشیر توسط احمد مسعود فرزند رهبر فقید احمد شاه مسعود یکی از شخصیت‌های برجسته افغانستان که در سال 2001 ترور شد، رهبری می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم