روزنامه «سان»: سقوط افغانستان تصویر «آمریکای شکست‌ناپذیر» را خدشه‌دار کرد

«به عوض ‘نظم نوین جهانی’، بیشتر به نظر می‌رسد از این به بعد ‘بی‌نظمی نوین جهانی’ خواهیم داشت.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «سان»، نوشت که «سقوط مفتضحانه» افغانستان به دست طالبان، تصویر «ابرقدرت شکست‌ناپذیر»ی که در دوران «پسا جنگ سرد» از آمریکا در اذهان عمومی جهانیان شکل گرفته بود را «خدشه‌دار»، و دشمنان غرب مانند روسیه، چین، و ایران را «جسور» کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، با تقویت زرادخانه اتمی خود قدرت‌نمایی می‌کند. نیروی دریایی روسیه اخیرا دو زیردریایی هسته‌ای به زرادخانه رو به رشد این کشور اضافه کرده است. این زیردریایی‌ها با موشک‌هایی تجهیز شده‌اند که قادر به نابودی شهرهای آمریکا هستند.

از آن طرف، چین هم مشغول راه‌اندازی بزرگترین تاسیسات هسته‌ای خود است، که می‌خواهد در آن یک پایگاه موشکی بسیار بزرگ بسازد. به گفته «سان»، در بیابانی در 1200 مایلی غرب پکن، دولت کمونیستی چین در حال حفاری برای کارگذاری 110 سیلوی پرتاب موشک‌های هسته‌ای است.

در همین حال ایران، با «شکست» نامیدن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، از آن استقبال کرد و متعهد شد که با طالبان همکاری کند. نیروی هوا-فضای سپاه پاسداران ایران اخیرا با پرده‌برداری از سیستم موشکی سریع خود قدرت‌نمایی کرد. گفته می‌شود این سامانه موشکی جدید ایران، که «مرصاد -16» نام دارد، می‌تواند با سرعت زیاد در ارتفاع کم حرکت کند.

دکتر نایجل گولد دیویس، تحلیلگر ارشد «موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک»، در این باره به روزنامه «سان» گفت که «سقوط مفتضحانه» افغانستان به مثابه «ضعف آمریکا» تعبیر خواهد شد.

دیویس افزود: «طبیعی است که اگر دشمن شما این ضعف‌ها را از خودش به نمایش بگذارد، شما تلاش خواهید کرد از ضعف او استفاده کنید. الان دشمنان غرب جسور شده‌اند، و سعی می‌کنند آمریکایی‌ها را محک بزنند تا ببینند که آیا آمریکا عزم و اراده و تعهد خود را حفظ می‌کند یا نه.»

این کارشناس راهبردی نتیجه گرفت: «به عوض ‘نظم نوین جهانی’، بیشتر به نظر می‌رسد از این به بعد ‘بی‌نظمی نوین جهانی’ خواهیم داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید