ابراز نگرانی سازمان‌های حقوق بشری از سرنوشت خلبان‌های افغان در ازبکستان

تنها چند ساعت قبل از سقوط کابل به دست طالبان خلبان‌های ارتش افغان همراه با خانواده‌های شان توسط چندین هواپیما و چرخبال به ازبکستان پناه بردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان‌های حقوق بشری از احتمال بازگرداندن پیلوت‌های (خلبان‌های) افغان توسط حکومت ازبکستان به افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

هیو ویلیمسن، رئیس دیدبان حقوق بشر برای اروپا و آسیای مرکزی گفته است مطابق قوانین حقوق بشر بین‌المللی، تاشکند ملزم است که تحت هیچ شرایطی نباید این افراد را به کشوری تحویل دهد که ممکن است با خطر شکنجه و حتی مرگ مواجه شوند.

این سازمان‌ ابراز نگرانی کرده‌ است که در صورت بازگشت پیلوت‌ها و نظامیان افغانستان به کشورشان ممکن است مورد انتقام جویی از سوی طالبان قرار گیرد. آنها همچنان نگرانی خود را از اخراج صدها شهروند افغانستانی که از ترس طالبان به ازبکستان پناه برده‌‌اند نیز ابراز کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، تنها چند ساعت قبل از آن که گروه طالبان کابل پایتخت افغانستان را به تصرف خود در آورد، 585 نظامی افغان با خانواده‌هایشان توسط 22 هواپیمای نظامی و 24 چرخبال ارتش این کشور را ترک کردند. آنان پس از ردیابی شدن توسط هواپیماهای نظامی ازبکستان مجبور شدند در میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی ترمز فرود بیایند.

فرودگاه بین‌المللی ترمز
فرودگاه بین‌المللی ترمز

یک مرکز تحقیقی ایالات متحده در 26 اوت گزارش داد که بیش از 45 هواپیمای نیروهای هوایی ارتش افغانستان به خارج از این کشور انتقال داده شده تا گروه طالبان نتواند به آنها دسترسی پیدا کند. مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک (CSIS) با استناد به تصاویر ماهواره‌ای که در 16 اوت، یک روز پس از تصرف کابل توسط طالبان ضبط شده، گزارش داده است که این هواپیماهای نظامی در میدان هوایی ترمز ازبکستان دیده شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم