«جبهه مقاوت ملی» از کشته‌شدن 350 طالب و زخمی‌شدن 287 تن دیگر خبر داد

رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان، از شهروندان پنجشیر خواسته بود رهبرانشان را راضی کنند که سلاحشان را زمین بگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«جبهه مقاومت ملی افغانستان»، گفته که حملات طالبان از حدود چهار روز پیش، به ولایت (استان) پنجشیر، در صد کیلومتری کابل آغاز شده و این گروه تا کنون خسارات سنگینی را متحمل شده‌ است.

فهیم دشتی، سخنگوی این جبهه، امروز پنچ‌شنبه، 2 سپتامبر (11 سنبله) در اظهارات رسانه‌ای گفت که عناصر طالبان از چهار روز گذشته حملاتشان را از جبهه «خاواک» و «دهانه پنجشیر» به بخش‌های از پنجشیر آغاز کرده‌اند که با مقاومت نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان روبرو شدند.

Advertisement

او گفت که در چهار روز گذشته به گروه طالبان ثابت شد که با جنگ نمی‌توانند این مسئله را حل کنند و در درگیری‌های چهار روز گذشته بیش از 350 عنصر طالب کشته و 287 عنصر دیگر آنان زخمی شدند. همچنان 35 طالب به‌دست نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان اسیر شدند.

دشتی ادامه داد که شب گذشته، نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان در مناطق «اندراب‌ها» یک ضد حمله را در برابر عناصر طالبان سازماندهی کردند که در آن موفقیت‌های خوبی به‌دست آوردند. اما جزئیاتی در مورد این حمله ارائه نکرد.

فهیم دشتی، در پیوند به صحبت‌های روز گذشته امیر خان متقی، رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان، دلیل شکست گفت‌وگوها میان دو طرف برای حل موضوع پنجشیر را پیشنهاد امتیازات شخصی برای احمد مسعود، رهبر این جبهه از سوی طالبان عنوان کرد و افزود امیرخان متقی چهار روز قبل نیز در گفت‌وگوی تلفنی با احمد مسعود، او را به آغاز جنگ تهدید کرده بود.

او در این مورد توضیح داد: «ما از مذاکرات دنبال حل مشکلات اساسی مردم افغانستان بودیم در حالی که مقابل [طالبان] پیشنهادات شخصی داشت. پیشنهاد حضور رهبر جبهه مقاومت ملی در حکومت طالبان یا ارایه یک سیت(پست) به احمد مسعود یا حفاظت از اموال و دارایی‌هایشان. پاسخ رهبر جبهه مقاومت این بود که ما دنبال مسایل شخصی نیستیم ما دنبال گرفتن مقام و موقف در حکومت نیستیم.»

دشتی، از مقاومت سربازان این جبهه در برابر طالبان سخن گفت و افزود متقی در نوار صوتی از آنان خواسته است که سلاح‌هایی خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند، اما آنان جبهه مقاومت ملی افغانستان را برای تسلیم شدن نه بلکه برای دفاع از حقوق و آزادی‌های شهروندان ایجاد کرده‌اند و تا آخر به برای دفاع ایستادگی خواهند کرد.

او اطمینان داد که جبهه مقاومت ملی افغانستان، از جغرافیای پنجشیر از تمام شهروندان این کشور دفاع خواهد کرد و یکی از اهداف ایجاد این جبهه را دفاع از ارزش‌هایی عنوان کرد که شهروندان افغانستان در بیش از چهل سال گذشته برای آن مبارزه کرده‌اند.

دشتی، همچنان در واکنش به اظهارات روز گذشته امیرخان متقی که گفته بود چرا در مقابل آنان در کابل و هلمند چنین مقاومتی صورت نگرفته است پاسخ داد: «در آن دوران یک حکومت دیگر بر سر قدرت بود و مسئولین دیگر در حکومت حضور داشتند و مسئولیت داشتند دفاع کنند که نکردند ولی اکنون جبهه مقاومت ملی افغانستان این مسئولیت را بدوش دارد اگر در آن زمان این مسئولیت را بدوش می‌داشتیم همان زمان هم در هلمند و کابل دفاع می‌کردیم.»

امیرخان متقی، در یک نوار صوتی گفته بود گفت‌وگو با جبهه مقاومت ملی پنجشیر نتیجه نداده است و عناصر طالبان در اطراف این ولایت رسیده‌اند.

او خطاب به شهروندان پنجشیر گفته بود نگذارید کسانی که جنگ می‌خواهند آنجا را ناامن بسازند و مقامات محلی که از سوی طالبان برای این ولایت در نظر گرفته شده‌اند همه از پنجشیر هستند.

نیروهای احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت افغانستان، روز گذشته، اعلام کردند که عناصر طالبان به پنجشیر حمله کرده‌اند اما این هجوم توسط نیروهای محلی دفع شده است. این درگیری همچنین منجر به کشته‌شدن چند تن از اعضای طالبان و دستگیری 19 عضو دیگر این گروه شد.

پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، درگیری بین نیروهای احمد مسعود و طالبان، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم