واشینگتن: فصل نوین تعامل آمریکا با افغانستان آغاز شد

ایالات متحده کارهای کنسولی و دیپلماتیک خود را از قطر ادامه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفته که فصل نوین تعامل ایالات متحده با افغانستان آغاز شده است و نمایندگان این کشور در دوحه دیپلماسی آمریکا برای کابل را مدیریت می‌کنند.

با تکمیل شدن خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، فعالیت سفارت ایالات متحده در کابل متوقف و کارمندان آن برای پیشبرد امور مربوطه به دوحه انتقال داده شدند.

پرایس، روز دوشنبه 31 اوت، (9 سنبله) به آسوشیتدپرس گفت که از این پس امور کنسولی، کمک‌های بشردوستانه، هماهنگی و کار با متحدان و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی و پیام رسانی به گروه طالبان در افغانستان از دوحه صورت می‌گیرد.

او از رهبری تلاش‌های دیپلماتیک توسط ایالات متحده برای خروج مصون شهروندان آمریکایی، افغان‌هایی که با آنان همکاری کرده‌اند و افغان‌های آسیب پذیر سخن گفت و افزود از باز شدن میدان هوایی (فرودگاه) کابل به روی پروازهای غیر نظامی حمایت می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنان افزود که تعهد ایالات متحده تنها برای خارج ساختن شهروندان این کشور و دارندگان اقامت دائمی آمریکا نیست بلکه برای خارج ساختن افغان‌هایی که با ایالات متحده کار کرده‌اند متعهد خواهند بود.

بر اساس گزارشی که روزنامه آمریکایی «واشینتگن تایمز» منتشر کرده است، حتی بعد از سه‌شنبه 31 اوت، روز پایانی حضور 20 ساله آمریکا در افغانستان، تصور می‌شود به‌رغم هشدار جمهوری‌خواهان، هنوز صدها آمریکایی در افغانستان گرفتار مانده باشند.

این در حالی است که تلاش‌های گسترده به فرماندهی آمریکا برای تخلیه اتباع خارجی و افغان از کابل با پایان ضرب الاجلی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تا 31 اوت تعیین کرده بود، متوقف شده است.

مقامات پنتاگون می‌گویند هدف از عملیاتی که در «فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای» کابل صورت گرفته، کمک‌رسانی جهت فرارِ بیشترین تعداد ممکن از افغان‌ها، پس از تسلط مجدد طالبان بر افغانستان بود.

جو بایدن، اعلام کرد که کشورش بزرگترین عملیات تخلیه در تاریخ را انجام داده است. او با اظهار این که «آمریکا به طولانی‌ترین جنگ تاریخ خود در افغانستان پایان داده» گفت که «ماموریت در افغانستان هنوز به پایان نرسیده است.»

جو بایدن، سه‌شنبه 31 اوت، در سخنرانی خود در کاخ سفید، گفت «به‌رغم حملات داعش به فرودگاه کابل موفق شدیم دهها هزار نفر را از افغانستان تخلیه کنیم.» او همچنین عملیات تخلیه از افغانستان را «تاریخی»، موفقیت‌آمیز» و «استثنایی» خواند.

او گفت: «موفق شدیم 90% آمریکایی‌هایی که خواهان ترک افغانستان بودند را تخلیه کنیم» او همچنین بر عزم خود برای تخلیه سایر آمریکایی‌های مانده در افغانستان تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم