غارت جنگ‌افزارها و تجهیزات زرهی ارتش افغانستان توسط ایران

سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان در واکنش به غارت جنگ‌افزارها و تجهیزات زرهی ارتش افغانستان, ایران را «همسایه بد» خطاب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با فروپاشی دولت افغانستان و تسلط گروه طالبان بر کابل و همچنین خروج کامل نیروهای آمریکایی و بین‌المللی از این کشور سرنوشت جنگ‌افزارها و تجهیزات جنگی به جای مانده و غارت آن نگرانی‌هایی را باعث شده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران و افغانستان چهارشنبه یکم سپتامبر 2021 با نشر ویدیو و چندین عکس از غارت کردن تعدادی از جنگ‌افزارها و تجهیزات‌ زرهی از جمله تانک‌ها و خودروهای نظامی ارتش افغانستان و انتقال آنها به تهران خبر دادند.

همزمان با آن عکس‌هایی نیز از محل پلیس‌راه سمنان-گرمسار ایران در توئیتر منتشر شد که نشان می‌دهد شمار قابل‌‌توجهی از تجهیزات و خودروهای زرهی هاموی آمریکایی با کشنده‌های ارتش جمهوری اسلامی از افغانستان به ایران منتقل شده‌اند.

بسم‌الله محمدی، سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان، با انتشار یکی از این‌ عکس‌ها در توئیتر خود از ایران به‌عنوان «همسایه‌ٔ بد» یاد کرد و نوشت: «روزهای بد افغانستان ابدی نیست».

تاکنون جزئیاتی بیشتری درباره جنگ‌افزارهای منتقل‌شده به ایران و مقصد نهایی آن‌ها منتشر نشده است و مقامات جمهوری اسلامی نیز هنوز در این‌باره اظهارنظری نکرده‌اند.

پیش از این نیز یگان‌هایی از ارتش پیشین افغانستان در پی عقب‌نشینی در برابر گروه طالبان با تجهیزات کامل جنگی خود به شهر زاهدان در جنوب شرقی ایران وارد شده بودند و تاکنون خبری درباره سرنوشت این جنگ‌افزارها و خودروهای نظامی و یا مسترد شدن آن به افغانستان نیز گزارش نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید