درگیری‌های شدید در پنجشیر؛ یکی از رهبران طالبان از شکست گفت‌گوها خبر داد

امیرخان متقی، رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان خبر داد که گفت‌وگو با جبهه مقاومت پنجشیر به نتیجه نرسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یکی از رهبران طالبان با اعلام شکست گفت‌وگوها در مورد ولایت پنجشیر، از ساکنین آنجا خواست که نیروهای مقاومت را جهت رسیدن به صلح، برای مذاکره متقاعد کنند.

نیروهای احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت افغانستان، روز چهارشنبه 1 سپتامبر، اعلام کردند که عناصر طالبان به پنجشیر حمله کرده‌اند اما این هجوم توسط نیروهای محلی دفع شده است. این درگیری همچنین منجر به کشته‌شدن چند تن از اعضای طالبان و دستگیری 19 عضو دیگر این گروه شد.

پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، درگیری بین نیروهای احمد مسعود و طالبان، افزایش یافته است.

روز گذشته، یکی از اعضای جبهه مقاومت، خبر از کشته‌شدن 7 عضو طالبان و زخمی شدن چند تن دیگر در جریان حمله این گروه به پنجشیر داد.

احمد مسعود، که در ولایت پنجشیر مستقر شده‌ است، گفته بود: «اگر طالبان دولتی فراگیر ایجاد کرده و آزادی و برابری بین شهروندان را تضمین کند، فعالیت‌های خود را متوقف کرده و از سیاست کنار می‌رود.

مسعود در مصاحبه‌ای با مجله «فارین پالیسی» توضیح داد که «اگر طالبان بخواهد قدرت را با همه تقسیم، عدالت را نیز برقرار و آزادی و برابری را برای همه در افغانستان فراهم کند، آن زمان عقب‌نشینی کرده و از سیاست کنار خواهم رفت».

امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، در قسمتی از بیانیه خود درباره مقاومت ولایت پنجشیر گفته است: «مقاومت ما برای دفاع از حق همه شهروندان افغانستان است. این مقاومت، مستقر در پنجشیر است نه برای پنجشیر و به‌خاطر پنجشیر. امروز این دره میزبان همه کشور و مایه امید برای همه‌ ملت افغانستان است»

او در ادامه خطاب به طالبان گفته است: «اگر ملت ذره‌ای به شما اعتماد دارند پس این موج مردم در مرزهای کشور چرا صف کشیده‌اند که حاضرند همه داشته‌های خود را از دست بدهند و فقط زیر تسلط شما نباشند. آیا از خود پرسیده‌اید که چرا ؟»

او در پایان این بیانیه، با تاکید بر ادامه مقاومت در مقابل طالبان، گفته است: «فروپاشی اقتصاد و نبود دستگاه خدمت رسانی مردم را خیلی زود به ستوه خواهد آورد و اسلحه و روش خشن شما در برابر قیام و خشم مردم هیچ موثریتی نخواهد داشت. فقط زمان در بین است نه اگر و مگر».

هم‌زمان، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بر عزم ایالت متحده بر ادامه حمایت از مردم افغانستان از طریق دیپلماسی و کمک‌های بشردوستانه تاکید کرد.

بایدن در توییتی ادامه داد: «ایالت متحده آمریکا به دفاع از حقوق اولیه مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران ادامه می‌دهد.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که نقش او، دفاع از ایالات متحده در برابر تهدیدها است و امنیت کشورش از طریق استقرار هزاران سرباز آمریکایی در افغانستان، افزایش نخواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید