شروط احمد مسعود برای مذاکره با طالبان

مسعود هر گونه مذاکره و صلح با طالبان را منوط به شکل‌گیری دولت فراگیر و غیر متمرکز در افغانستان دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت علیه طالبان در منطقه پنجشیر افغانستان گفت که اگر طالبان دولتی فراگیر ایجاد کند و آزادی و برابری شهروندان را تامین نماید‌ او فعالیت‌های خود علیه این گروه را متوقف کرده و از سیاست کنار خواهد رفت.

مسعود در گفت‌وگو با نشریه‌‌ «فارین پالیسی» تاکید کرد: «اگر طالبان قصد دارند قدرت را با همه به صورت برابر تقسیم و تلاش‌های خود را برای برقراری عدالت، برابری و آزادی در افغانستان متمرکز کنند، من نیز فعالیت‌هایم را متوقف می‌کنم و از سیاست کنار خواهم کشید.»

او ادامه داد که حل و فصل قابل قبول با طالبان تنها در صورتی امکان‌پذیر است که آنها دولت فراگیر و غیر متمرکز در افغانستان تشکیل دهند. وی گزینه‌های دیگر را برای نمایندگان مقاومت غیرقابل قبول دانست و افزود که در صورت عدم توافق با طالبان، رویارویی و مقاومت ادامه خواهد یافت.

رهبر جبهه مقاومت افغانستان خاطرنشان کرد که هیچ‌گونه حمایت مالی از خارج دریافت نمی‌کند. او نیز ابراز داشت که‌ بسیاری از کشورهای منطقه در کنار طالبان هستند و از این گروه حمایت می‌کنند.

پیشتر شبکه پاکستانی «جیو تی وی» اعلام کرد که طالبان و نیروهای «ائتلاف شمال» مستقر در پنجشیر توافق کردند از افزایش تنش نظامی جلوگیری کنند.

این شبکه از منابع مطلع خود نقل کرد که هر دو طرف توافق کردند به مواضع یکدیگر حمله نکنند.

به گفته این شبکه قرار بود «توافق صلح» میان دو طرف در یک نشست خبری به طور رسمی اعلام شود.

پنجشیر، تنها ولایت افغانستان است که خارج از تصرف طالبان باقی مانده و نیروهای مخالف به رهبری احمد مسعود در آن علیه طالبان مقاومت می‌کنند.

پیش از این مسعود اعلام کرده بود که مقاومت علیه طالبان متوقف نخواهد شد. او همچنین گفت‌وگو و توافق با طالبان را رد نکرد.

رهبر مقاومت افغانستان با اشاره به این که هدف او تحقق صلح و ثبات در کشور است، تاکید کرد که هرگز صلح تحمیلی را نخواهد پذیرفت.

همزمان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که مسئله پنجشیر در حال پیگیری و حل‌وفصل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم