سازمان نجات کودکان: در 20 سال جنگ افغانستان 33 هزار کودک کشته یا معلول شدند

تاکید کشورهای غربی بر ادامه کمک‌های بین‌المللی به مردم افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان و پایان طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده در این کشور، سازمان نجات کودکان اعلام کرده است که در بیست سال گذشته حدود 33 هزار کودک در افغانستان کشته و یا معلول شده‌اند.

بنا به بیانیه صادره از سوی این سازمان، به طور میانگین در هر پنج ساعت، در افغانستان یک کودک کشته یا معلول می‌شود. کودکانی که در اثر فقر، گرسنگی و بیماری جان‌های‌شان را از دست داده‌اند شامل این آمار نیست. این رقم خسارت‌های کودکان در افغانستان از سوی سازمان نجات کودکان بازتاب تکان‌دهنده از بهای جنگ برای کودکان عنوان شده است.

حسن نور، مدیر حوزه‌ای آسیا در این سازمان گفته است: «با پرواز آخرین هواپیماهای نظامی، پوشش بین‌المللی، توجه و حمایتی که افغانستان طی چند هفته‌ای گذشته داشت نیز احتمالا محو می‌شود. همانگونه‌ای که بقیه جهان به کار خود مشغولند، میلیون‌ها کودک افغان امشب گرسنه، اندوهگین و نامطمئن از آینده سر به بالین می‌گذارند.»

به باور او پیامد بیست سال جنگ در افغانستان، بجا ماندن نسلی از کودکانی‌ است که تمام عمرشان با مصیبت‌های جنگ همراه بوده‌ و رنج انسانی جنگ نیز در دهه‌‌های گذشته خارج از حد تصور بوده است.

این سازمان همچنان افزوده است که حتی قبل از تحولات اخیر در افغانستان، 10میلیون کودک به دلیل خشک‌سالی، شیوع موج سوم پاندمی کرونا و درگیری‌ها میان گروه طالبان و جنگجویان حکومت پیشین این کشور به کمک‌های انسانی نیاز داشتند.

پیش‌تر صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، «یونیسف»، با نشر بیانیه‌ای از آسیب‌پذیری 10میلیون کودک در افغانستان خبر داده و افزوده بود که صرف‌نظر از اوضاع جاری سیاسی و تغییر نظام در این کشور میلیون‌ها کودک در افغانستان در وضعیت وخیمی به سر می‌برند.

این نهاد سازمان ملل در بیانیه‌ خود هشدار داده که تنها در سال جاری میلیون‌ها کودک در افغانستان از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و در صورتی که کمک‌های پزشکی و درمانی فوری به آنها نرسد ممکن است جان‌ خود را از دست بدهند.

ادامه کمک‌های بین‌المللی به افغانستان

در همین راستا و همزمان با اعلام پایان خروج نیروهای آمریکایی و بین‌المللی از افغانستان، وزیران خارجه ایالات متحده،‌ کانادا،‌ فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، بریتانیا،‌ ترکیه، قطر، نمایندگان اتحادیه اروپا و ناتو با هم توافق کردند تا به کمک‌ به شهروندان افغانستان ادامه دهند.

این مقامات ارشد کشورهای غربی، روز دوشنبه 30 اوت (8 اسد)، از طریق ویدیو کنفرانس در مورد وضعیت افغانستان بحث و تبادل نظر کردند. در این کنفرانس توافق شد کمک‌ها به افغانستان ادامه یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم