حمله طالبان به ولایت «پنجشیر» عقب رانده شد

ولایت پنجشیر در 50 کیلومتری کابل پایتخت افغانستان هنوز به دست نیروهای مقاومت ضد طالبان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«جبهه مقاومت ضد طالبان» در ولایت (استان) پنجشیر از حمله عناصر طالبان به بخش‌ غربی این ولایت خبر داده و افزوده است که حملات طالبان با شکست مواجه شده و چندین عنصر طالب کشته و زخمی شده‌اند.

فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت ضد طالبان، امروز سه‌شنبه، 31 اوت (9 اسد)، در یک پیام ویدیویی گفت که شب گذشته عناصر گروه طالبان به بخش‌های غربی ولایت پنجشیر حمله کرده بودند که با مقاومت نیروهای این جبهه روبرو شدند.

دشتی در این ویدیو گفت: «شب گذشته در سمت غرب ولایت پنجشیر طالبان یک حمله داشتند شاید می‌خواستند بخت‌شان را بی‌آزماید در حمله به پنج‌شیر، فضل خدا بخت همراه شان یار نبود هفت هشت نفر کشته دادند چند نفر زخمی دادند.»

او افزود که در درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت و عناصر طالبان، دست‌کم دو نفر از نیروهای مقاومت علیه طالبان زخمی شده‌اند و شهروندان نباید از این ناحیه نگرانی داشته باشند.

گروه طالبان در 15 اوت، تمام بخش‌های افغانستان به استثنای پنجشیر را تصرف کردند اما با گذشت بیش از پانزده روز هنوز نتوانسته‌اند کنترل این ولایت را به‌دست گیرد. جبهه‌ مقاومت ضد طالبان که به رهبری احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود در پنجشیر شکل گرفته است بارها گفته است که با تمام وجود از این ولایت دفاع خواهند کرد.

طی روزهای اخیر هئیت گروه طالبان و نمایندگان جبهه مقاومت ضد طالبان، چندین بار در مورد حل مسالمت آمیز این موضوع دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند اما تا کنون به نتیجه‌ قابل ملاحظه‌ای دست نیافته‌اند.

پس از حمله انتحاری روز پنجشنبه 26 اوت در فرودگاه بین‌المللی کابل که به کشته شدن تعداد زیادی سرباز آمریکایی و شهروند افغان انجامید، قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا از دولت بایدن خواستند «جبهه پنج‌شیر» که در برابر طالبان مقاومت می‌کند را به‌عنوان دولت قانونی افغانستان به رسمیت بشناسد.

به گزارش روزنامه «ایندیپندنت»، جمعه 27 اوت 2021، لیندزی گراهام سناتور کارولینای جنوبی، و مایکل والتز نماینده فلوریدا، طی بیانیه‌ای مشترک به طور جدی از به رسمیت شناختن جبهه پنجشیر حمایت کردند.

آنها گفتند: «مبارزان پنجشیر آن دره را برای آمریکایی‌های از سفر بازمانده، متحدان ما، و دیگر کسانی که به دنبال آزادی از دست طالبان هستند، امن نگه داشته‌اند. آنها همچنین در خط مقدم مبارزه با اسلامگرایان افراطی در سطح جهان قرار دارند، که پس از خروج ما از منطقه، به توطئه و حمله علیه غرب ادامه خواهند داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم