اولین بیانیه طالبان پس از خروج کامل آمریکا از افغانستان

پنتاگون، دوشنبه 30 اوت2021، رسما پایان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

چند ساعت پس از خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان، طالبان تأکید کرد که شکست ایالات متحده «درس بزرگی» برای نسل آینده افغانستان است.

پس از خروج آمریکا، طالبان کنترل کامل فرودگاه کابل را به دست گرفت، ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه، سه‌شنبه 31 اوت در فرودگاه کابل گفت: «این برای جهان یک درس است.»

مجاهد، ساعاتی پس از آنکه وزارت دفاع ایالات متحده، دوشنبه شب، خروج آخرین سربازش از افغانستان را اعلام کرد، بامداد سه‌شنبه در میدان هوایی (فرودگاه) کابل با رسانه‌ها صحبت کرده و پیروزی آنها را به جنگجویانش تبریک گفت.

مجاهد گفت: «ما خواهان روابط خوب با آمریکا و جهان هستیم و از روابط خوب دیپلماتیک با همه آنها استقبال می‌کنیم.»

آخرین هواپیمای آمریکا از فرودگاه کابل پرواز کرد
آخرین هواپیمای آمریکا از فرودگاه کابل پرواز کرد

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده پس از اتمام خروج نیروهای کشورش از افغانستان، اعلام کرد که اگر طالبان به تعهدات خود عمل کند، آمریکا با آنها همکاری خواهد کرد.

بلینکن در گفتگو با خبرنگاران گفت: «هر گامی که بر داریم بر اساس آنچه دولت طالبان می‌گوید، نخواهد بود بلکه بر اساس آنچه که برای عملی کردن تعهدات خود انجام می‌دهند، خواهد بود.»

با اعلام پایان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، ایالات متحده به 20 سال جنگ در این کشور پایان داد. وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، دوشنبه 30 اوت2021، رسما پایان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد.

آمریکا به‌دنبال وقوع حوادث 11 سپتامبر 2001 با هدف مبارزه با تروریسم و تحت پیگرد قرار دادن رهبران شبکه القاعده که در افغانستان مخفی شده بودند به این کشور حمله و با براندازی امارت اسلامی طالبان، برای 20 سال در این کشور ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم