.
.
.

دست‌کم 100کشور صدور مجوز سفر به «افغان‌های آسیب‌پذیر» را ادامه می‌دهد

وزیر خارجه آمریکا در یک توییت نوشته است طالبان را به تضمین سفر متعهد نگه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با شروع شمارش معکوس برای خروج نیروهای آمریکایی از میدان هوایی (فرودگاه) کابل، نزدیک به صد کشور به شمول ایالات متحده با صدور اعلامیه‌ای از خروج شهروندان خارجی و افغان‌های آسیب‌پذیر پس از 31 اوت خبر داده و افزودند که گروه طالبان با خروج آن‌ها موافقت کرده است.

این اعلامیه، یک‌شنبه 29 اوت (7 اسد)، از سوی وزارت خارجه‌ آمریکا به نشر رسید که در آن نزدیک به صد کشور متعهد شده‌اند برای متحدان افغان خود و افغان‌های آسیب‌پذیر پس از 31 اوت مجوز سفر صادر کنند.

بر بنیاد این اعلامیه،‌ این کشورها به سفر آزادانه‌ شهروندان خارجی، افغان‌هایی که با آن‌ها کار کرده اند و همچنان افغان‌های آسیب‌پذیر متعهد هستند.

در اعلامیه آمده است که آن‌ها از گروه طالبان اطمینان گرفته‌اند تا برای تمام شهروندان خارجی و افغان‌هایی که مجوز رسمی سفر دارند، زمینه‌ سفر امن و منظم را فراهم سازند و از طالبان تعهد و انتظار واضح دارند تا افراد دارای مجوز سفر به این کشورها سفر کنند.

همزمان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در یک توییت نوشت، طالبان را به تضمین سفر متعهد نگه خواهد داشت.

این اعلامیه از سوی کشورهای مانند آمریکا، استرالیا، کانادا، بریتانیا، فرانسه و آلمان صادر شده تا به افغان‌های آسیب‌پذیر اطمینان داده شود که آنان را تنها نخواهند گذاشت.

قرار است نیروهای آمریکایی تا یک روز دیگر میدان هوایی کابل را تخلیه کنند و هزاران شهروند آسیب‌پذیر افغان و تعدادی از شهروندان خارجی همچنان در این کشور به جا خواهند ماند از آن جمله می‌توان به افغان‌هایی که با کشورهای خارجی همکاری کرده‌اند و زنان فعال اشاره کرد.

خروج شهروندان خارجی و متحدان افغان آنان چند روز قبل فاجعه‌ بزرگی را در میدان هوایی کابل خلق کرد، در حمله شاخه‌ خراسان گروه «داعش» مقابل کمپ «باران» دست‌کم 170 نفر کشته و 200 نفر دیگر نیز زخمی شدند. همچنان دست‌کم 20 نفر دیگر نیز در اطراف میدان هوایی در اثر تجمع و شلیک‌های هوایی جان‌ خود را از دست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم