.
.
.

مجری زن پس از مصاحبه جنجالی از افغانستان گریخت

بهشته ارغند با یک نماینده ارشد طالبان مصاحبه جنجالی داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهشته ارغند، مجری تلویزیونی در کابل که اوایل ماه جاری در کشورش تاریخ‌ساز شد، گفت: «من افغانستان را ترک کردم زیرا من مانند میلیون‌ها افغان دیگر از طالبان می‌ترسم.»

ارغند، مجری شبکه «طلوع نیوز» اخیرا با یک نماینده ارشد طالبان به صورت زنده مصاحبه کرد و این مصاحبه در سرتاسر جهان خبرساز شد. دو روز بعد از آن، ارغند با ملاله یوسف‌زی فعال پاکستانی نجات یافته از ترور طالبان مصاحبه کرد. طلوع نیوز گزارش داد که این اولین بار است که یوسف‌زی با یک تلویزیون افغانستان مصاحبه می‌کند.

بهشته ارغند، 24 ساله، به «سی‌ان‌ان» گفت: «مصاحبه با مولوی عبدالحق حمد، عضو طالبان دشوار بود، اما من این کار را برای زنان افغان انجام دادم.»

او افزود: «من با خودم گفتم یکی از ما باید شروع کنه، اگر در خانه بمانیم و به دفاتر کاری خود نرویم ، آنها (طالبان) می‌گویند که زنان نمی‌خواهند کار کنند اما من با خودم گفتم کار را شروع کن.»

ارغند ادامه داد: «من به عضو طالبان گفتم ما حقوق خود را می‌خواهیم. ما می‌خواهیم کار کنیم. ما می‌خواهیم در جامعه باشیم. این حق ما است.»

تعلیق کار خبرنگاران زن

به گزارش «سی‌ان‌ان»، فعالیت این مجری به‌دلیل خطراتی که بسیاری از مجریان و خبرنگاران افغان با آن روبرو هستند، تعلیق شد و او تصمیم گرفت افغانستان را ترک کند.

سعد محسنی، مالک شبکه طلوع نیوز، یکشنبه 29 اوت، به «سی‌ان‌ان» گفت: «تقریباً همه خبرنگاران و مجریان معروف ما رفتند. ما دیوانه‌وار کار می‌کردیم تا افراد جدیدی را جایگزین آنها کنیم.»

محسنی در مورد مصاحبه ارغند در 17 آگوست با یکی از اعضای طالبان، در مقاله‌ای در روزنامه «واشینگتن پست» گفت: «این برای اولین بار در تاریخ افغانستان بود که نماینده طالبان به‌طور زنده در استودیوی تلویزیونی جلوی مجری زن نشست.»

ارغند چهار سال روزنامه‌نگاری را در دانشگاه کابل خواند. او همچنین برای مدت کوتاهی در خبرگزاری‌ها و ایستگاه‌های رادیویی مختلفی در افغانستان کار کرد، سپس اوایل امسال به‌عنوان مجری به شبکه طلوع نیوز پیوست.

او به «سی‌ان‌ان» گفت: «من یک ماه و 20 روز در آنجا (طلوع نیوز) کار کردم و سپس طالبان آمدند.»

دو روز پس از مصاحبه با ملاله یوسف‌زی، ارغند برای کمک با او تماس گرفت. او روز سه‌شنبه هفته جاری به همراه چند تن از اعضای خانواده‌اش افغانستان را ترک کرد.

وی همچنین سخنان خود را با اظهار امیدواری به بازگشت به افغانستان بیان کرد و توضیح داد: «اگر طالبان آنچه را که وعده دادند، انجام دهند و اوضاع بهتر شود و بدانم که من در امان هستم و هیچ خطری برای من وجود ندارد، من به افغانستان برمی گردم. به کشورم و مردمم کار خواهم کرد.»

گفتنی است پس از تصرف افغانستان از سوی گروه طالبان، تعداد زیادی از نخبگان، کارمندان ولتی و کارمندان رسانه‌ای این کشور به کشورهای خارجی گریختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم