فرانسه و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌‌ای برای ایجاد «منطقه امن» در کابل ارائه می‌کنند

نشست اضطراری سازمان ملل درباره افغانستان قرار است فردا دوشنبه 30 اوت برگزار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، از تصمیم پاریس و لندن برای ارائه پیش‌نویس قطعنامه ایجاد «منطقه امن» در کابل به شورای امنیت سازمان ملل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شنبه 28 اوت، این اقدام در راستای حفاظت از افرادی که در صدد خروج از افغانستان هستند، پیشنهاد شده است.

مکرون در مصاحبه با یک روزنامه فرانسوی گفته است که هدف این قطعنامه، پیشنهادی این است که در کابل منطقه امن زیر نظر سازمان ملل اعلام شود تا عملیات بشردوستانه ادامه یابد.

به گفته او، فرانسه در حال مذاکره اولیه با طالبان درباره وضعیت بشردوستانه در افغانستان و احتمال خروج افراد بیشتری از این کشور است.

نشست اضطراری سازمان ملل متحد درباره افغانستان قرار است فردا دوشنبه 30 اوت با حضور آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان و نمایندگان این سازمان از جمله بریتانیا، فرانسه، آمریکا، چین و روسیه برگزار شود.

مهلت تعیین شده توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، برای پایان ماموریت نظامی آمریکا، 31 اوت به پایان می‌رسد و قرار است نیروهای نظامی آمریکا که مسئولیت محافظت از فرودگاه کابل را برعهده دارند، این فرودگاه را تخلیه کنند.

مکرون، روز شنبه اعلام کرد که این کشور از 17 اوت، دو روز پس از به‌دست گرفتن قدرت طالبان در کابل، 2384 نفر از مردم افغانستان از جمله 142 فرانسوی، 17 اروپایی و بیش از 2600 افغانستانی در معرض خطر را به فرانسه منتقل کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا، هم شامگاه شنبه اعلام کرد که آخرین پرواز برای انتقال نیروهای نظامی این کشور از افغانستان، فرودگاه کابل را ترک کرد.

بریتانیا از دو هفته گذشته عملیات خروج شهروندان بریتانیایی و افغان را آغاز کرد و توانست طی دو هفته بیش از 15 هزار نفر را از کابل خارج کند.

به گفته خبرگزاری «رویترز»، در حالی که ده‌ها هزار نفر از فرودگاه کابل انتقال داده شده‌اند، شمار بسیاری نیز می‌خواهند از افغانستان خارج شوند، اما نمی‌توانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم