طالبان: رایزنی‌ها برای تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان ادامه دارد

پیش از این یک عضو ارشد طالبان گفته بود ممکن است افغانستان توسط یک شورای دوازده نفری اداره شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شیر محمد عباس استانکزی، یکی از اعضای ارشد گروه طالبان در قطر گفت که رایزنی‌ها برای تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان ادامه دارد و امارت اسلامی در حال رای زنی با اقوام و گروه سیاسی افغانستان هستند.

استانکزی، روز گذشته شنبه، 28 اوت (6 سنبله)، در گفت‌وگو با رادیو تلویزیون ملی افغانستان ضمن اعلام این خبر بیان کرد: «اکنون گروه طالبان با گروه‌های سیاسی و اقوام در سطح امارت اسلامی مشغول رایزنی است تا یک حکومتی به وجود بیاید که هم در افغانستان و هم در خارج از افغانستان محبوبیت داشته باشد و به رسمیت شناخته شود.»

Advertisement

به گفته وی، در حکومت آینده افغانستان تمام اقوام و اقشار این کشور شامل خواهد بود اما در چوکات (چارچوب) نظام اسلامی، ولی تعریفی از چوکات اسلامی نظام ارائه نکرده است.

به باور استانکزی، رسیدن به پیشرفت و ترقی در این کشور جنگ‌زده زمانی ممکن است که تمام شهروندان افغانستان با هم همکاری کنند و اکنون زمان آن رسیده است که شهروندان نیز برای تشکیل حکومت و دست یافتن به صلح با همدیگر همکاری کنند تا از بروز جنگ جلوگیری به عمل آید.

او خطاب به جنگجویان گروه طالبان هشدار داد: «کوشش کنید با مردم مظلوم افغانستان که در چهل سال جنگ، مشکلات زیادی را متحمل شده‌اند مانند یک برادر مهربان همراه شان برخورد کنید. همانگونه که رهبری امارت دستور داده است مجاهدین به خانه هیچ کس داخل نشود و به زندگی شخصی هیچ کس مداخله نکند.»

این عضو ارشد گروه طالبان خطاب به شهروندان افغانستان افزود که با اعلام عفو عمومی نگران امنیتشان نباشد و کسانی که پس از حضور طالبان در کابل این کشور را ترک کرده‌اند دوباره به افغانستان بازگردند زیرا برای ساختن کشور به استعداد تمام آنان نیاز است و آن‌ها می‌توانند دوباره به کارهای سابق خود مشغول شوند.

این در حالی است که پیش از این یکی از اعضای ارشد گروه طالبان گفته بود که ممکن است افغانستان از سوی یک شورای دوازده نفری اداره شود.

گفتنی است که پس از تسلط یافتن گروه طالبان بر پایتخت افغانستان، شهروندان زیادی از جمله جوانان تحصیل کرده و افراد با تجربه و زنان برای فرار از دست این گروه به خارج از این کشور پناه بردند، ده‌ها نفر نیز به امید ترک افغانستان در فرودگاه کابل و مسیر راه جانشان را از دست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم