.
.
.

پنتاگون: احتمال می‌دهیم حملات جدیدی در کابل رخ دهد و آماده دفاع هستیم

وزارت دفاع آمریکا: وضعیت در کابل در حال تغییر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که وضعیت در کابل پایتخت افغانستان در حال تغییر است و نیروهای ایالات متحده، بیش از 300 شهروند این کشور را روز گذشته از کابل تخلیه کرده‌اند.

پنتاگون جمعه 27 اوت اعلام کرد که تعداد تخلیه شدگان تاکنون به 5300 نفر رسیده و 35 هواپیمای نظامی آمریکایی از دیروز 12 هزار و 500 نفر را جابجا کرده است.

وزارت دفاع آمریکا همچنان خاطرنشان کرد که یک بمب‌گذار انتحاری حمله به فرودگاه کابل را انجام داده که دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.

ژنرال هنگ تیلور از مقامات وزارت دفاع آمریکا، گفت، حدود 5400 نفر هنوز در فرودگاه کابل منتظر تخلیه از افغانستان هستند.

او افزود: «ما قصد داریم تا آنجا که ممکن است از قابلیت‌های ممکن استفاده کنیم، با طالبان نیز در حفظ امنیت در نزدیکی فرودگاه کابل هماهنگی کردیم.»

تیلور گفت: «ما نمی‌توانیم در مورد برنامه‌ها و توانایی‌های طالبان صحبت کنیم.»

در حالی که مهلت خروج همه سربازان خارجی از افغانستان در 31 اوت رو به پایان است، پنتاگون تأیید کرد که نیروهای ایالات متحده که فرودگاه کابل را کنترل می‌کنند، می‌توانند تخلیه را تا آخرین لحظه ادامه دهند.

از زمان سقوط کابل در نیمه اوت، نزدیک به 100هزار نفر از افغانستان تخلیه شده‌اند. بیشتر آن‌ها چاره‌ای جز عبور از ایست بازرسی‌های متعدد طالبان نداشتند.

در همین حال، «پولیتیکو» به نقل از منابع آگاه آمریکایی امروز گزارش داد که مقامات ایالات متحده، فهرست اسامی شهروندان آمریکایی، دارندگان گرین کارت و متحدان افغان را به طالبان در کابل تحویل داده‌اند تا اجازه ورود به محدوده خارجی فرودگاه شهر، که تحت کنترل این گروه است، به آن‌ها داده شود. این تصمیم، خشم شماری از قانون‌گذاران و مقامات نظامی را برانگیخته است.

تصمیم به ارائه فهرست این اسامی خاص به طالبان، که گذشته روشنی در کشتار وحشیانه افغان‌هایی دارند که در جریان درگیری، با آمریکا و دیگر نیروهای ائتلاف همکاری کردند، باعث خشم قانون‌گذاران و مقامات نظامی شده است.

یک مقام دفاعی و مخالف این اقدام، گفت: «طالبان به طور اساسی این افغان‌ها را در لیست مرگ قرار داد. این وحشتناک و تکان‌دهنده است و به شما احساس حماقت می‌دهد.»

در همین راستا روزنامه «تایمز» بریتانیا روز گذشته خبر داد که کارمندان وزارت خارجه بریتانیا اسنادی را در افغانستان از خود به جای گذاشتند که حاوی اطلاعاتی درباره همکاران افغان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم