.
.
.

وزیر خارجه آمریکا: اگر طالبان به تعهدات خود عمل نکند منزوی خواهد شد

طالبان راه‌های منتهی به میدان هوایی کابل را به روی شهروندان افغان مسدود خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه آمریکا گفته است که اگر گروه طالبان به تمام تعهدات خود عمل نکند ایالات متحده از هر روشی، برای منزوی کردن این گروه استفاده خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته، 25 اوت (3 سنبله)، در یک نشست خبری گفته است در صورت پای‌بندی طالبان به تمام تعهداتشان، ایالات متحده با این گروه در تعامل خواهد بود. مبارزه با دهشت افکنی، تبدیل نشدن افغانستان به سکوی حملات دهشت افکنی به دیگر کشورها و احترام به حقوق بشر همه افغان‌ها بخصوص زنان از جمله تعهداتی است که وی به آن اشاره کرده است.

به گفته او نخستین نشانه‌ پای‌بندی گروه طالبان به تعهداتشان این است که پس از 31 ماه اوت، به کسانی که خواهان ترک افغانستان است اجازه دهد تا این کشور را ترک کنند. او افزوده است که پایان تخلیه نظامی به تاریخ تعیین شده آن به معنی پایان انتقال شهروندان افغان به ایالات متحده نیست.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد که ایالات متحده با جامعه جهانی هر گونه تلاش دیپلماتیک را به خرج خواهد داد تا کسانی که مایل به خارج شدن از افغانستان هستند از جمله کارمندان سفارت آمریکا و افراد آسیب پذیر اجازه خارج شدن از این کشور را داشته باشند.

بلینکن، افزود تلاش‌های فعالانه در زمینه باز بودن میدان هوایی (فرودگاه) کابل به روی پروازها بعد از 31 اوت جریان دارد و گروه طالبان علاقه‌ شدید به باز نگه‌داشتن آن نشان داده و متعهد شده‌ تا پس از این تاریخ نیز به کسانی که خواهان خروج از افغانستان هستند اجازه ترک کشور را بدهد.

در حالی که بلینکن از تعهد طالبان مبنی بر اجازه خروج شهروندان افغان از طریق میدان هوایی سخن می‌گوید، در کابل جریان به گونه‌ی دیگری است.

ذبیح‌الله، مجاهد، سخنگوی طالبان، روز گذشته در یک نشست خبری گفته است که عناصر این گروه تمام راه‌های منتهی به میدان هوایی را به روی شهروندان افغان مسدود خواهند کرد و اجازه نخواهند داد که آنان برای خروج از افغانستان خود را به میدان هوایی برسانند. او افزوده است تنها به شهروندان خارجی اجازه رسیدن به میدان هوایی داده خواهد شد.

از سوی دیگر کاخ سفید، در توییتر خود از ادامه انتقال افغان‌های واجد شرایط «SIV» و همچنان دیگر افغان‌های آسیب پذیر به خارج از این کشور خبر داده و نوشته است: «این کار از طریق یکی از بزرگترین حمل و نقل‌های هوایی در تاریخ بشر صورت می گیرد.»

پس از ورود طالبان به کابل، هزاران شهروند افغان برای فرار از دست گروه طالبان به میدان هوایی هجوم بردند، با آن که ایالات متحده اعلام کرده است تنها کسانی که مجوز سفر دارند را انتقال خواهد داد اما تجمع هزاران نفر بدون داشتن مجوز سفر همچنان در اطراف میدان هوایی کابل پا برجا است.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی افغانستان تا کنون دست‌کم 25 نفر در اثر تجمع در اطراف میدان هوایی جان باخته است که اکثر آنان زیر پا لگدمال شدند.