.
.
.

72 کشته از جمله 13 سرباز آمریکایی و 143 زخمی در حمله «داعش» به فرودگاه کابل

دبیرکل سازمان ملل خواستار نشست اعضای شورای امنیت درباره تحولات افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به گزارش‌های خبری این انفجارها پنج‌شنبه 26 اوت 2021، در نزدیکی کمپ باران و ورودی شرقی فرودگاه کابل رخ داده است. مسئولیت این انفجارهای انتحاری همزمان را گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه «داعش» به عهده گرفته است.

در رسانه‌های اجتماعی صحنه‌های خونین هولناک و دلخراشی از بقایای اجساد قربانیان این انفجار منتشر شده است.

کشته شدن 13 سرباز مارینز آمریکا در حمله «داعش»

پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده از کشته 12 نیروی مارینز این کشور و مجروح شدن دهها نفر دیگر در انفجارهای فرودگاه کابل خبر داد. .

مقامات آمریکایی می‌گویند شاخه «خراسان» از گروه «داعش» در حمله انتحاری به فرودگاه بین‌المللی کابل نقش دارد.

خروج «فاجعه‌بار» از افغانستان

در پی وقوع این حمله تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه ایالات متحده با انتقاد از دولت بایدن خواستار اعزام یگان‌های ویژه آمریکایی برای ادامه تخلیه اتباع این کشور از افغانستان شدند.

به دنبال وقوع این انفجارها انتقادات از جو بایدن، رئیس جمهوری دمکرات آمریکا به دلیل خروج ناگهانی از افغانستان گسترش و شدت یافته است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده گفته آمریکا باید از اتباع خود به دلیل این «خروج فاجعه‌بار» دفاع کند.

در همین راستا لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه نیز خواستار استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی «بگرام» شد. سناتور جمهوری خواه بیل هاگرتی نیز از بایدن خواسته تا به حمله به فرودگاه کابل واکنش نشان دهد.

واکنش طالبان

از سویی گروه طالبان که از نزدیک به دو هفته پیش بر افغانستان تسلط یافته است، اعلام کرد که حملات به پیرامون فرودگاه کابل منجر به کشته شدن دست‌کم 13 نفر از جمله کودکان و عناصری از این گروه شده است. طالبان ضمن محکوم کردن این حملات گفت در منطقه تحت کنترل نیروهای آمریکایی رخ داده است.

پس از وقوع این حملات مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت که ساعات پیش‌رو در فرودگاه کابل «بسیار خطرناک» خواهد بود. او اعلام کرد که سفیر فرانسه در افغانستان کابل را ترک خواهد کرد و از پاریس به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

به تعویق افتادن دیدار بنت و بایدن

بنا به اعلام کاخ سفید در پی وقوع انفجار در فرودگاه کابل دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به تعویق افتاده است. قرار بود نخست وزیر اسرائیلی در دیدار با بایدن گفت‌وگوهایی را با محوریت مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه انجام دهد.

محکومیت حملات به فرودگاه کابل

تاکنون سازمان ملل متحد، کمیسیون اتحادیه اروپا، بسیاری از کشورها و همچنین اعضای کمیته مصالحه افغانستان و گروه طالبان حملات به فرودگاه کابل را محکوم کردند.