.
.
.

سازمان ملل: طالبان سربازان تسلیم‌ شده افغانستان را اعدام کرد

سازمان «عفو بین‌الملل» اعلام کرد که جنگ‌جویان طالبان مردان قوم هزاره را در ولایات مختلف این کشور قتل عام کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از نقض جدی حقوق بشر توسط طالبان در افغانستان خبر داده و افزوده‌اند که در این زمینه گزارش‌های موثق وجود دارد.

باشله، روز گذشته، سه‌شنبه 24 اوت (2 سنبله)، طی سخنرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت گروه طالبان سربازان و شهروندان افغانستانی را که به جنگجویان طالبان تسلیم شده بودند، اعدام صحرایی کرده است. او خواهان ایجاد یک راهکار برای نظارت طالبان در افغانستان شد.

در شورای حقوق بشر سازمان ملل، یک قطعنامه در این زمینه به تصویب رسید که بر اساس آن کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل موظف شد تا در ماه سپتامبر و اکتبر، در مورد وضعیت حقوق بشر و همچنان موارد نقض حقوق بشری توسط طالبان به شورای حقوق بشر گزارش ارائه دهد.

از سوی دیگر کارشناسان مستقل حقوق بشر سازمان ملل متحد، با نشر یک اعلامیه‌ای مشترک از بررسی خانه به خانه‌‌ شهروندان افغانستانی توسط طالبان خبر داده و افزوده است که تعداد زیادی از افغان‌ها از ترس طالبان خود را در خانه حبس کرده‌اند. در اعلامیه همچنان آمده است که عمل‌کرد طالبان طی ماه‌ها و روزهای اخیر ممکن است جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت به شمار رود.

پیش از این سازمان «عفو بین‌الملل» اعلام کرد که جنگ‌جویان طالبان مردان قوم هزاره را در ولایات مختلف این کشور قتل عام کرده‌اند.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، جنگجویان طالبان پس از تصرف ولایت (استان) غزنی در ماه گذشته، مردان قوم هزاره را کشتند. عفو بین‌الملل، ضمن گفت‌وگو با شاهدان عینی در محل، دریافتند که بین 4 تا 6 ژوئیه در روستای مندرخت، ولسوالی «مالستان» که یک ولسوالی هزاره نشین است، قتل‌های فجیعی رخ داده است.

بر اساس این گزارش، شش تن مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌ و سه نفر زیر شکنجه شدید کشته شدند. از جمله یک نفر با دستار خود خفه شده و عضلات بازویش بریده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم