.
.
.

بایدن: خروج از افغانستان تا پایان 31 اوت به همکاری طالبان بستگی دارد

رهبران هفت کشور صنعتی جهان تاکید کردند که افغانستان «نباید به پناهگاهی امن برای تروریسم و منبع حملات تروریستی» علیه کشورهای دیگر تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به اعلام کاخ سفید جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به گروه هفت «G7» ابلاغ کرده «ماموریت» ارتش آمریکا در افغانستان تا 31 اوت «رو به پایان است» به شرط آن‌که طالبان به همکاری برای تسهیل تخلیه شوندگان تا فرودگاه کابل، ادامه دهد.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید، سه شنبه 24 اوت، در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن از وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون خواسته «چنانچه ضرورت اقتضا کند» طرح‌هایی فوق‌العاده را برای به تعویق انداختن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تدارک ببیند.

از سویی یک مقام بلند‌پایه در وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفته که از نیمه ماه اوت جاری «بیش از 4000 نفر دارنده گذرنامه آمریکایی و اعضای خانواده‌هایشان را از افغانستان تخلیه کرده است.»

این مقام آمریکایی گفت «به ارتباط با آمریکایی‌هایی که در سفارت در کابل ثبت‌نام کرده‌اند و برای اطلاع از حضور آنها در افغانستان و همچنین تسهیل روند خروج‌شان چنانچه خواهان ترک این کشور باشند، ادامه خواهیم داد.»

این در حالی است که گروه طالبان سه‌شنبه در هشداری جدید تاکید کرد که اجازه نخواهد داد عملیات جاری تخلیه اتباع خارجی و افغان از افغانستان تا پس از 31 اوت تمدید شود و گفته که «کارشناسان افغان» باید در کشور بمانند.

از سویی و در حالی که پس از گذشت 9 روز از تسلط طالبان بر افغانستان تاکنون نزدیک به 60 هزار تبعه خارجی و افغان این کشور را از طریق هوایی ترک کرده‌اند، هرج و مرج و ناآرامی همچنان بر پیرامون فرودگاه کابل سایه افکنده است.

اولویت قطع کامل ارتباط طالبان با تروریسم

از سویی دیگر فرانسه اعلام کرد که گروه هفت و پاریس در راس اولویت‌های خود قطع ارتباط کامل میان طالبان و سازمان‌های تروریستی و مشارکت این گروه در جنگ علیه تروریسم را در دستورکار قرار می‌دهد.

این موضع فرانسه پس از آن اعلام شد که گروه هفت سه‌شنبه 24 اوت تاکید کرد که گروه طالبان را با توجه به عملکرد آن در زمینه مبارزه با تروریسم، حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان ارزیابی خواهد کرد.

رهبران هفت کشور صنعتی جهان همچنین تاکید کردند که افغانستان «نباید به پناهگاهی امن برای تروریسم و منبع حملات تروریستی» علیه کشورهای دیگر تبدیل شود.

گروه هفت همچنین ضمن ابراز نگرانی درباره اوضاع افغانستان خواستار آرامش و خویشتن‌داری برای تضمین امنیت و ایمنی اتباع خارجی و افغان و جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی شد.

رهبران هفت کشور صنعتی جهان همچنین بر ضرورت پایبندی به قوانین بین المللی حقوق بشر و از جمله آن حقوق زنان، اقلیت‌ها و احترام به قانون بین‌المللی انسانی در همه شرایط، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم