آمریکا طی ده روز 48 هزار نفر را از افغانستان خارج کرده است

مقامات آمریکایی امیدوارند که روند تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان آنان تا 31 اوت به پایان برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاخ سفید اعلام کرد که از 14 اوت تا کنون، 48 هزار نفر را افغانستان خارج کرده است.

یک مقام کاخ سفید، روز گذشته دوشنبه، 23 اوت، (1 سنبله) گفته است که در 12 ساعت گذشته هزاران نفر توسط هواپیماهای نظامی ایالات متحده، به خارج از افغانستان انتقال یافته‌اند، خبرگزاری «فرانسه» به نقل از این مقام آمریکایی نوشته است که از ساعت سه بامداد تا ساعت سه بعد از ظهر به وقت «گرینویج»، 10 هزار و نهصد نفر از میدان هوایی کابل انتقال یافته‌اند.

جان‌کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته است که این افراد شامل هزاران شهروند آمریکایی و افغان‌هایی هستند که با نیروهای ارتش و حکومت ایالات متحده در افغانستان همکاری کرده‌اند. او افزود که ایالات متحده تلاش دارد تا تمام شهروندان آمریکایی و افغان‌های واجد شرایط را تا 31 اوت از افغانستان خارج کنند.

برخی از کشورها از جمله بریتانیا، آلمان و فرانسه گفته‌اند که ممکن است روند تخلیه شهروندان خارجی از افغانستان تا تاریخ تعیین شده امکان پذیر نباشد و از آمریکا خواسته‌اند تا به آنان در روند خروج شهروندان کمک کند. وزیر خارجه فرانسه تمدید ضرب‌الاجل تعیین شده را یک ضرورت عنوان کرده است.

با این حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته گفته است که به‌خاطر روند تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان این کشور از کانال‌های سیاسی و امنیتی، هر روز با گروه طالبان در ارتباط است.

از سوی دیگر ترکیه اعلام کرده است که طی روزهای اخیر، هجوم شهروندان افغان که تلاش دارند غیر قانونی خود را به ترکیه برسانند افزایش یافته است. دولت ترکیه استحکام مرزی خود را برای جلوگیری از ورود شهروندان افغان بیشتر کرده است.

ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های داخلی افغانستان از میدان هوایی کابل نشان می‌دهد که تجمع شهروندان افغان در اطراف فرودگاه روزهای قبل همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم