دیدار رئیس سازمان «سیا» با ملا عبدالغنی برادر در کابل

تلاش برخی از کشورهای غربی برای تمدید حضور نیروهای خارجی پس از 31 اوت در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه «واشینگتن پست»، از دیدار ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» با ملاعبدلغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در کابل خبر داده و افزود که این دیدار در سطح بلند‌پایه سیاسی انجام شده است.

واشینگتن پست، به نقل از مقامات آمریکایی بدون ذکر نام آنان نوشته است که دیدار رئیس سازمان سیا و معاون سیاسی گروه طالبان، روز گذشته، دوشنبه، 23 اوت، (1 سنبله)، به‌طور محرمانه در کابل انجام شده است.

سازمان سیا و گروه طالبان اما تا کنون هیچ کدام به‌طور رسمی در این‌باره اظهار‌نظری نکرده‌اند.

این دیدار همزمان با آن صورت گرفته که برخی از کشورهای غربی در صدد تمدید حضور نیروهای خارجی در افغانستان هستند.

در همین راستا وزیر دفاع بریتانیا گفته است تلاش خواهیم کرد، بایدن را متقاعد کنیم تا حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را تا پس از 31 اوت تمدید کند.

از سوی دیگر آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات پارلمان آمریکا گفته است: «تخلیه آمریکایی‌ها، دیگر خارجی‌ها و همکاران افغان بعید است تا اواخر ماه اوت پایان یابد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌ ‌جمهوری آمریکا نیز دوشنبه گفته است که به‌‌‌‌خاطر روند تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان این کشور از کانال‌های سیاسی و امنیتی، هر روز با گروه طالبان در ارتباط است.

در صورتی تایید این خبر، رئیس سازمان سیا نخستین مقام بلند پایه آمریکایی خواهد بود که پس از تصرف کابل توسط طالبان، با رهبران این گروه دیدار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم