تشکیل شورای 12 نفره طالبان برای رهبری افغانستان

گروه طالبان گفته که مایل است احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود را به عضویت شورای رهبری حکومت آینده افغانستان درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نشریه آمریکایی «فارین پالیسی»، به نقل از منابع نزدیک به رهبران گروه طالبان نوشته است که حکومت آینده افغانستان از سوی یک شورای 12 نفره که متشکل از رهبران این گروه و تعدادی از مقامات انعطاف‌پذیر حکومت پیشین افغانستان است، اداره خواهد شد.

این نشریه، دوشنبه، 23 اوت (1 سنبله) ، ضمن اعلام این خبر افزود، ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و یکی از بنیان‌گذاران این گروه، ملا محمد یعقوب، پسر ملا محمد عمر، بنیان‌گذار و رهبر پیشین طالبان و خلیل حقانی، عضو ارشد شبکه حقانی که پیش از این ایالات متحده برای بازداشت او تا مرز 5 میلیون دلار جایزه تعین کرده بود نیز از اعضای شورای رهبری 12 نفره طالبان برای اداره حکومت آینده افغانستان خواهند بود.

فارین پالیسی همچنین افزوده است که بر اساس این استراتژی در حکومت آینده افغانستان، گروه طالبان از عناوینی مانند رئیس جمهوری و امیر استفاده نخواهد کرد. اما مشخص نیست که چه عنوانی برای اعضای این شورا در نظر گرفته خواهد شد.

این در حالی است که ولایت پنج‌‌شیر در 100 کیلومتری کابل هنوز به‌‌دست گروه طالبان تصرف نشده و این گروه در تلاش است تا کنترل این ولایت را از دست احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود و سربازانش خارج کند.

فارین پالیسی به نقل از منابع نزدیک به ملا برادر و ملا یعقوب افزوده است که آنان مایل‌اند احمد مسعود را در شورای رهبری حکومت آینده افغانستان مشارکت دهند. اما این رسانه آن را بعید عنوان کرد و از طرفی منابع نزدیک به احمد مسعود گفته‌اند که آنان از اشغال پنج‌‌شیر توسط طالبان جلوگیری خواهند کرد.

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان دوشنبه در توییتر خود نوشت که جنگجویان این گروه ولایت پنج‌‌شیر را محاصره کرده‌اند و در تلاش‌اند تا این مشکل بدون درگیری از راه گفت‌وگو حل گردد.

خبرگزاری رویترز نیز شنبه، 21 اوت (30 اسد)، به نقل از یک مقام طالبان نوشت: «کارشناسان حقوقی، مذهبی و سیاست خارجی گروه طالبان تصمیم دارند چارچوب جدید حکومت را تا چند هفته آینده در افغانستان اعلام کند.»

پیش از این نیز مقامات طالبان به رسانه‌ها گفته بود که ممکن است افغانستان توسط یک شورا رهبری شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم