.
.
.

ژاپن برای خروج شهروندان خود از افغانستان هواپیماهای نظامی اعزام می‌کند

جو بایدن امیدوار است که روند انتقال شهروندان این کشور و افغان‌های واجد شرایط تا آخر ماه اوت به پایان برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه روند تخلیه شهروندان خارجی از افغانستان، جاپان (ژاپن) گفته است که برای خروج شهروندان خود و افغان‌هایی که با آنها کار کرده است، هواپیماهای نظامی به کابل اعزام خواهد کرد.

كاتسونوبو كاتو، یک مقام ارشد کابینه جاپان، امروز دوشنبه، 23 اوت (1 سنبله)، ابراز امیدواری کرده است که هواپیماهای نظامی بیشتر به میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل اعزام شود تا در کنار شهروندان جاپان، افغان‌هایی را که در سفارت این کشور و دیگر ماموریت‌های آنان در افغانستان فعالیت کرده‌اند به جاپان انتقال دهند.

ایالات متحده آمریکا نیز روز گذشته در یک بیانیه از انتقال 1700 مسافر از میدان هوایی کابل به خارج از افغانستان طی 12 ساعت خبر داده و افزوده است که در این مدت 39 هواپیمای ائتلاف نزدیک به 3400 مسافر را از افغانستان خارج کرده است.

در این اعلامیه، آمده است که از 14 اوت سال جاری میلادی تا 22 اوت، نزدیک به 30300 نفر از افغانستان به خارج از این کشور انتقال داده شده است.

با این حال جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده است که انتقال شهروندان این کشور و افغان‌هایی که با آنان کار کرده‌اند تا آخر ماه اوت به پایان برسد، اما اتحادیه اروپا با توجه به شمار افرادی که برای انتقال از افغانستان در این کشور باقی مانده‌اند انتقال آنان را تا آخر ماه اوت، ناممکن خوانده است.

از سوی دیگر سفارت آمریکا در کابل، امروز با نشر یک اعلامیه از شهروندان خود و افغان‌های واجد شرایط سفر خواسته است تا زمانی که به آنان از سوی سفارت دستور داده نشده به میدان هوایی کابل مراجعه نکنند و برای سفر دستورالعمل‌هایی که از سوی سفارت ارائه شده است را دنبال نمایند.

در اعلامیه آمده است: «در مورد مراحل بعدی به شرکای دیگر ایالات متحده هدایات داده می‌شود. تا زمانی که با شما تماس گرفته نشده، به میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی نیایید. لطفاً بدانید که این پروسه زمان گیر و طولانی است. اگر دعوتنامه تأیید شده ندارید، اجازه ورود به میدان هوایی یا پرواز تخلیه را نخواهید داشت.»

این سفارت از شهروندان افغان که مجوز پرواز ندارند خواسته است هر چه زودتر محوطه میدان هوایی کابل را ترک کنند. اعلامیه افزوده است: «برای امنیت خود و امنیت خانواده و دیگران، لطفاً در حال حاضر بدون دعوت تأیید شده به میدان هوایی مراجعه ننمایید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم