.
.
.

طالبان: مهلت 31 اوت برای خروج نیروهای خارجی تمدید نمی‌شود

گروه طالبان گفت که 31 اوت خط قرمز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان گفت که 31 اوت، خط قرمز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است و این زمان تمدید نخواهد شد.

سهیل شاهین، در گفت‌وگو با شبکه «اسکای نیوز» گفت: «این یک خط قرمز برای ماست. جو بایدن اعلام کرد که 31 اوت زمانی است که تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند. اگر آنها این زمان را تمدید کنند، به معنای گسترش اشغالگری آنهاست و ضرورتی بر این کار نیست.»

وی تاکید کرد که اگر خروج آمریکا و بریتانیا تا زمان تعیین شده صورت نگیرد با پیامدهای آن روبرو می‌شوند.

او افزود: «تمدید مهلت قانونی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به معنای عدم اعتماد بین دو طرف است. اگر آنها به‌دنبال تمدید اشغالگری باشند، باعث واکنش از سوی ما می‌شوند.»

تخلیه شهروندان خارجی و افغان از فرودگاه کابل در فضای هرج و مرج ادامه دارد و جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد که هنوز امیدوار است که خروج از کابل قبل از 31 اوت انجام شود.

بایدن گفت: «ضروری است که جامعه بین المللی برای اطمینان از تخلیه امن، جلوگیری از بحران انسانی و کمک به مردم افغانستان در حفاظت از دستاوردهای بیست سال گذشته همکاری کنند.»

او افزود: «امیدوارم مجبور نباشیم مهلت تخلیه را تمدید کنیم». بایدن گفت احتمال وقوع چنین اتفاقی را باز می‌گذارد. وی افزود: «من فکر می‌کنم بحث‌هایی وجود خواهد داشت.»

از سوی دیگر، دو وزیر بریتانیایی جیمز هبه، وزیر نیروهای مسلح و جیمز کلورلی، وزیر خارجه این کشور گفتند که بوریس جانسون نخست وزیر از جو بایدن، می‌خواهد که مهلت خروج از افغانستان را تمدید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم