.
.
.

ادعای طالبان مبنی بر تصرف سه ولسوالی ولایت بغلان

طالبان گفته است که پنج‌شیر تحت محاصره جنگجویان آنان قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان ادعا کرده است که تمام مناطق ولایت (استان) «بغلان» در شمال افغانستان را از دست نیروهای مقاومت مردمی «پس گرفته است» و ولایت «پنج‌شیر»، توسط جنگجویان این گروه محاصره شده است.

ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان، امروز دوشنبه، 23 اوت (1 سنبله)، در توییتر خود نوشته است: «ولسوالی‌های بنو، پل حصار، و ده صلاح بغلان بگونه‌ای کامل از وجود دشمن شریر تصفیه گردید. مجاهدین از استقامت‌های بدخشان، تخار و اندراب در نزدیک پنج‌شیر مستقر شده‌اند.»

او افزوده است که شاهراه «سالنگ» به روی عبور و مرور باز است و ولایت پنج‌شیر تحت محاصره جنگجویان طالب قرار دارد. اما وی تاکید کرده است که طالبان در تلاش است این موضوع را از راه مسالمت آمیز و گفت‌وگو حل کند.

امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان که اکنون خود را رئیس‌جمهوری این کشور می‌داند شب گذشته در یک توییت گفته است که گروه طالبان جنگجویان خود را از نزدیک دروازه‌ ورودی پنج‌شیر جمع کرده است.

او ضمن یاد آوری شکست طالبان از سوی نیروهای مقاومت مردمی دو روز قبل در «اندراب» افزوده است که شاهراه سالنگ توسط نیروهای مقاومت مسدود شده است.

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین افغانستان، دو روز قبل در توییتر خود نوشته بود: «ولسوالی‌های پل حصار، ده صلاح و بنو در بغلان به تصرف نیروهای مقاومت مردمی در آمده است و مقاومت هنوز زنده است.»

ولایت پنج‌شیر در نزدیکی کابل پایتخت افغانستان، به‌دلیل داشتن مسیرهای صعب‌العبور به پایگاه مقاومت مشهور است که در دوره جنگ شوری سابق با افغانستان شهروندان ساکن در این ولایت با تمام توان از آن دفاع کردند.

در حالی که تمام ولایت افغانستان در تصرف طالبان قرار دارد اما آنان تا کنون نتوانسته‌اند این ولسوالی را به تصرف خود در آورند.

احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، یکی از سران نیروهای مقاومت در ولایت پنج‌شیر، یک‌شنبه 22 اوت، در مصاحبه‌ای با روزنامه فرامنطقه‌ای «شرق الاوسط»، گفت که او هرگونه حکومت افراطی در افغانستان را نمی‌پذیرد.

او همچنین با تاکید بر اهمیت تمرکززدایی در افغانستان، گفت آماده است تا از طریق مذاکرات سیاسی، برای مبارزه با تروریسم، یک دولت جامع با طالبان تشکیل دهد.

او افزود که هر حکومت افراطی‌ای که در افغانستان بر سر کار آید نه تنها برای این کشور، بلکه برای منطقه و جهان تهدید جدی خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم