«گزارشگران بدون مرز» خواستار طرح ویژه آمریکا برای خروج خبرنگاران از افغانستان شد

سازمان یونسکو نیز روز گذشته خواهان تامین امنیت خبرنگاران و آزادی بیان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان «گزارشگران بدون مرز»، در حالی خواهان طرح ویژه برای خروج خبرنگاران آسیب پذیر افغان شد که گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه طالبان خانه‌های برخی خبرنگاران را در افغانستان مورد بازرسی قرار داده است.

«گزارشگران بدون مرز»، شنبه، 21 اوت (30 اسد)، با صدور یک بیانیه، ضمن اعلام اینکه ده‌ها درخواست برای خروج فوری خبرنگاران از افغانستان را دریافت کرده، افزوده است که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، باید یک طرح ویژه برای خروج خبرنگاران آسیب پذیر افغان تهیه کند.

Advertisement

بر بنیاد اعلامیه این سازمان، ایالات متحده تنها نگران خروج شهروندان و کارمندان پیشین خود هستند و این موضوع مانع خروج دیگر افراد آسیب پذیر و در معرض خطر شده است. همچنان تا کنون زمینه برای دسترسی خبرنگاران آسیب پذیر افغانستان به هواپیماها فراهم نشده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، تاکید کرده است که باید به‌گونه‌ای فوری زمینه برای خروج افراد آسیب پذیر از جمله خبرنگاران افغان فراهم شود.

این سازمان همچنان، روز گذشته در توییتی نوشت: «گروهی از ‎طالبان مسلح وابسته به شبکه حقانی در کابل خانه مدیر تلویزیون ‎انعکاس را محاصره و تفتیش کردند. زلمی لطیفی خود حضور نداشت، سه موتر(خودرو) وی مصادره و محاصره خانه همچنان ادامه دارد.»

در توییت این سازمان همچنان آمده است: «خانواده‌های شماری از خبرنگاران نیز در برخی ولایات تهدید شده‌اند. گزارشگران بدون مرز این اقدام را محکوم و آن را مغایر با تعهد اعلام شده طالبان در حفاظت از امنیت خبرنگاران در ‎افغانستان می‌داند.»

این درخواست و نگرانی گزارشگران بدون مرز، در حالی مطرح می‌شود که رسانه بین‌المللی «دویچه‌وله» آلمان به تازگی از کشته‌شدن یک عضو خانواده یکی از خبرنگاران خود در افغانستان خبر داده است. به گفته «دویچه‌وله»، عناصر طالبان به خانه این خبرنگار رفته ولی او قبلا به آلمان انتقال داده شده بود. آنها یک عضو خانواده او را کشته و یکی دیگر از آنان را زخمی کرده‌اند.

این رسانه آلمانی همچنان افزود که تا کنون خانه‌ سه خبرنگار دویچه‌وله در افغانستان مورد بازرسی قرار گرفته است.

از سوی دیگر تا کنون دو مورد ضرب و شتم خبرنگاران افغان هنگام تهیه گزارش از سوی عناصر طالبان منتشر شده است؛ یک تصویر بردار تلویزیون خصوصی «خورشید»، در کابل هنگامی که از تجمع شهروندان افغان در نزدیک میدان هوایی کابل تصویر می‌گرفت از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. در شهر جلال آباد نیز دو خبرنگار محلی هنگام تهیه گزارش از کسانی که پرچم سه رنگ افغانستان را با خود حمل می‌کردند از سوی طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

سازمان یونسکو نیز، شنبه، 21 اوت (30 اسد)، در یک توییت خواهان تامین امنیت خبرنگاران و آزادی بیان در افغانستان شده و به پای‌بندی به تعهدات حقوق بشری تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم