افغانستان؛ دست‌کم 7 نفر در اثر ازدحام در فرودگاه کابل جان باختند

آمریکا و آلمان از شهروندان خود در کابل خواست که به میدان هوایی کابل نروند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده است که بر اثر ازدحام جمعیت در محوطه میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل، هفت نفر کشته شده‌اند.

ارتش بریتانیا، امروز، یک‌شنبه 22 اوت (31 اسد)، اعلام کرد که در پی ازدحام جمعیت در محوطه میدان هوایی، هفت شهروند غیرنظامی افغان جان باخته‌اند. بر بنیاد اعلامیه ارتش بریتانیا، تیراندازی طالبان در میان تجمع کنندگان سبب فشار جمعیت برای فرار شده که این فشارها جان هفت نفر را گرفته است.

Advertisement

پیش از این، در نخستین روز هجوم شهروندان افغان برای فرار از دست طالبان به میدان هوایی کابل، نیز 5 نفر در حوالی باند میدان هوایی کشته شدند و 2 نفر دیگر هم که خود را به چرخ یکی از هواپیماهای نظامی آمریکایی آویزان کرده بودند پس از بلند شدن هواپیما از میدان هوایی به زمین افتادند و جان باختند.

با این حال یکی از دختران افغان که روز گذشته برای خروج از افغانستان، با سه دوست خود به میدان هوایی کابل رفته بود در گفت‌وگو با «العربیه»، گفته است که پس از نزدیک به ده ساعت خود را به نزدیکی یکی از دروازه‌های وردی میدان هوایی کابل رساندند. اما به دلیل نداشتن مجوز سفر اجازه ورود به میدان هوایی را نیافته است.

او که شایعه خارج شدن شهروندان افغان، بخصوص دختران و زنان، بدون داشتن پاسپورت و دیگر مجوزهای سفر را از دیگران شنیده بود با دوستانش به امید فرار از دست طالبان به میدان هوایی کابل رفته است. اما در آن‌جا خبری از خروج شهروندان بدون داشتن مجوز سفر نبوده است.

او گفت: «کسانی که آمده بود خیلی‌های‌شان پاسپورت هم نداشتند، می‌گفتند که از زبان دیگران شنیده که کسانی که مدرک ندارد آن‌ها را هم می‌برند.»

در پی هجوم شهروندان افغان به میدان هوایی کابل، سفارت‌های ایالات متحده و آلمان با اشاره به حضور هزاران نفر که در فرودگاه کابل و اطراف آن تجمع کرده‌اند، به شهروندان خود که تا کنون از افغانستان خارج نشده‌اند هشدار داده‌اند که به‌دلیل «تهدیدات احتمالی امنیتی» به این فرودگاه نروند.

سفارت آمریکا در کابل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از آنجا خطرات امنیتی بالقوه‌ای در خارج از دروازه‌های فرودگاه کابل وجود دارد، ما به شهروندان ایالات متحده توصیه می‌کنیم که از سفر از طریق این فرودگاه خودداری کنند و همچنین به دروازه‌های فرودگاه نزدیک نشوند مگر آن که نمایندگان دولت ایالات متحده دستورالعمل‌های شخصی و مورد به مورد صادر کنند.»

همچنان وزارت خارجه آلمان روز گذشته اعلام کرد که ستاد بحران در دولت فدرال این کشور عصر شنبه، برای بررسی وضعیت افغانستان جلسه تشکیل می‌دهد.

دولت آلمان گفت که تخلیه اتباع آلمانی و افغان از افغانستان در «شرایطی بسیار دشوار» انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم